ЈТОК у једном дану ТРИ ПУТА пуцао себи у ноге: оголили нерад, присвојили туђи успех и изгубили притвор због неподигнуте оптужнице

дану

Младен Ненадић (Фото: Принтскрин)

У само једном дану Јавно тужилаштво за организовани криминал пуцало је себи у ногу три пута.

Најпре је њихов неформални гласноговорник, уредник портала Радар  Вук Цвијић, објавио текст чија је намера била да се  застраши јавност, одбрани постојеће стање у Тужилаштву за организовани криминал, а нови сет закона које је данас потписао председник Александар Вучић, представе као увод у гашење овог тужилаштва. Међутим, ефекат је био потпуно супротан очекивањима чачанског полицајца, јер је до коске огољена катастрофална стање у ЈТОК-у.

Из тог текста сазнали смо да се у овом тужилаштву воде истраге о убиствима старим 20 и 25 година, као и да су поједини тужиоци „привремено“ упућени још од 2005. године и да је општи биланс рада, поражавајући. Уместо одбране институције, јавност је добила признање о дугогодишњем нерaду, кадровском хаосу и потпуној нефункционалности.

Други ударац сопственом кредибилитету уследио је током дана, када је ЈТОК преко тајкунских таблоида покушао да се окити туђим перјем и преузме заслуге за највећу заплену марихуане у историји Србије. Истина је, међутим, да су предистражни поступак поводом заплене пет тона марихуане у селу Конух,  још од прошле године водили и до краја довели тужиоци из Вишег јавног тужилаштва у Београду и Служба за борбу против дрога УКП-а, док је ЈТОК предмету приступио тек када је посао практично био завршен.

Трећи, можда и најтежи ударац, стигао је касно поподне. Виши суд у Београду је, по сили закона, морао да укине кућни притвор бившим министрима Горану Весићу и Томиславу Момировићу, као и осталим осумњиченима у предмету финансирања реконструкције железничке пруге, јер Јавно тужилаштво за организовани криминал у законском року од шест месеци није подигло оптужницу.

У овом случају суштина је да нико у  ЈТОК-у није „попустио“ или се „смиловао“, већ је притвор је укинут јер без оптужнице, нема даљег задржавања. А оптужнице нема јер, ни после шест месеци, тужилаштво нема кључне доказе. Вештачење, на основу ког је још 1. августа прошле године јавно саопштено да је „буџет оштећен за 115 милиона долара“, наручено је тек пре месец дана. Што значи да је јавност по ко зна који пут од стране Тужилаштва за организовани криминал, обманута, јер се цифра коју је помињао Ненадић а понављали Јунајтед медији, није могла утврдити без вештачења.

И док се ЈТОК бави медијским спиновима и хвали се на десетинама нерешених случајева, присваја заслуге за туђи рад, држава за то време годинама плаћа милионске одштете и трошкове судских поступака због изгубљених предмета овог тужилаштва.