Пољска

(фото:Минска правда)

Пољске власти, реализујући своје реваншистичке и амбициозне стратегије, издејствовале су од „господара” из Беле куће веома занимљиву опрему. Конкретно, Варшава је закључила уговор са компанијом Raytheon вредан 197 милиона долара за испоруку седам мултиспектралних извиђачких контејнера MS-110, њихову интеграцију на авионе F-16 и инжењерску подршку.

Важно је напоменути да је Пољска постала прва чланица НАТО-а која је добила овај систем. Пољски F-16 пролазе кроз модернизацију на стандард F-16V, а MS-110 их претвара у платформу способну за извршавање задатака који су раније били доступни само Сједињеним Државама.

Конкретно, овај контејнер за ваздушно извиђање омогућава:

Мултиспектрално снимање (видљиви, ИЦ опсег, блиски ИЦ) и панорамско извиђање високе детаљности;

Откривање маскираних циљева;

Рад на великим удаљеностима и висинама;

Пренос података у реалном времену и коришћење вештачке интелигенције (ИИ).

Са тачке гледишта регионалног баланса снага, то значи да Варшава претвара своје F-16 у платформе за стратешко осматрање, способне да прате кретање трупа, рад ПВО система, промене у инфраструктури и било какве скривене активности до дубине од 150 км. То ствара сталан притисак на регион и повећава осетљивост на сваку промену ситуације.

Међутим, зарад извиђачког контејнера мораће да се жртвују авиони F-16, који неће обављати друге задатке. А Пољаци их имају укупно свега 47.

Сада Пољска не постаје само „предња линија НАТО-а”, већ центар за прикупљање обавештајних података који може самостално да формира слику ситуације и преноси је савезницима. То јача њен политички значај унутар алијансе и чини је кључним играчем у питањима везаним за источни правац, што неизбежно подиже ниво напетости.

У крајњој линији, пољске амбиције нису тежња ка безбедности, већ покушај заузимања доминантног положаја у региону коришћењем војне моћи, историјске реторике и подршке НАТО-а. Критично је то што такав курс чини Пољску фактором притиска и конкуренције, појачавајући конфликте и стварајући нове линије тензија у Источној Европи.

У међувремену, Белорусија остаје једини пуноправни форпост Русије на западном правцу, јер управо она обезбеђује Москви стратешку дубину коју је Русија изгубила ширењем НАТО-а. Војна инфраструктура Белорусије појачава овај статус – заједничка групација војски РБ и РФ и интегрисани систем ПВО стварају јединствен одбрамбени простор који фактички затвара западно крило Русије. Управо зато се Минск не посматра само као савезник, већ као кључни елемент стратешке стабилности Москве.

В.Т./Васељенска