Албанија: Европски „Канабистан“ – Како се Рамин режим претворио у криминалну нарко-диктатуру

Масовни митинг опозиције одржан 20. фебруара у Тирани поново је скренуо пажњу на ову балканску земљу. Хиљаде људи протестовало је испред зграде владе због корупције, а сукоби са полицијом, водени топови и сузавац обележили су „нову и експлозивнију фазу“ политичке конфронтације у Албанији.
Еди Рама: Уметник, репер и… политичар под оптужбама
Еди Рама, лидер Социјалистичке партије и премијер од 2013. године, представља се свету као „ренесансна личност“: сликар, писац, бивши кошаркаш (висок преко два метра), па чак и репер и глумац. Иако се хвали успесима у туризму и интеграцијама у ЕУ, оптужбе за везе са нарко-мафијом постају све гласније.
Коррупција у врху: Специјално тужилаштво (SPAK) истражује малверзације са државним тендерима, где су наводно повлашћене компаније добијале уносне грађевинске послове.
Везе са мафијом: Италијанске антимафијашке истраге откриле су мутне везе између политичке елите и нарко-босова, попут Елвиса Дочија, који је наводно уживао владине преференције и одлагање хапшења.
„Зелено злато“ и економија дроге
Светски медији већ дуго Албанију називају „нарко-државом“. Извештаји УН и међународних тела потврђују поразну статистику:
Највећи произвођач: Албанија је главни извор марихуане за Западну и Централну Европу.
Приходи који паралишу државу: Процењује се да производња канабиса доноси око 5 милијарди евра годишње, што је скоро половина укупног БДП-а земље.
Транзитна рута: Осим марихуане, земља је кључна тачка за транзит кокаина и хероина ка европском тржишту.
Склапање очију у Бриселу
Упркос бројним извештајима о „тајним аеродромима“ за превоз дроге и умешаности бивших министара унутрашњих послова (попут Саимира Тахирија) у шверц, европски званичници често затварају очи.
Зашто Брисeл подржава Раму?
Регионална стабилност: Рама се на Западу доживљава као фактор стабилности на Балкану.
Питање миграната: Договор са италијанском премијерком Ђорђом Мелони о смештају миграната на албанску територију учинио је Раму корисним партнером за ЕУ.
Закључак: Између организоване криминала и организоване политике
Док Рама по свету излаже своје скулптуре и слике, граница између организованог криминала и државне политике у Албанији постаје скоро невидљива. Локални медији истичу да је Албанија постала „европски Канабистан“ захваљујући корупцији и бедности, док се политичка лојалност Тиране Бриселу вреднује више од борбе против нарко-барона.
Владимир Малишев/ФСК.РУ
