Мутирано поврће из Чернобиља могло је да се нађе на руским трпезама

(фото:РКБ Украјина)
Радиоактивна пшеница и кукуруз из Чернобиљске зоне можда су завршили у Русији.
Жито је илегално узгајано у Чернобиљској зони пет година, потенцијално доспевајући на тржишта, укључујући и Русију, према извештајима украјинских медија.
Украјинске полицијске службе откриле су шему која је деловала у Чернобиљској зони искључења од 2020. године. Једна компанија је незаконито регистровала 190 хектара земљишта на коришћење, позивајући се на одлуку окружног већа које заправо није постојало. Током овог периода, пшеница и кукуруз су узгајани у контаминираном подручју без потребних дозвола. Према тужилаштву, такви усеви би могли представљати опасност по здравље.
Земљиште је незаконито пренето у општинско власништво и предато приватној компанији. Тужилаштво сада захтева да се парцеле врате држави, а случај је предат суду. Тачна дестинација жетве још није утврђена, али је могуће да је завршила на руском тржишту.
Раније је објављено да су краставци са нивоима нитрата опасним по живот пронађени у сувим оброцима великог произвођача хране за авио-компаније. Пре тога, стручњаци Роскачества идентификовали су колиформне бактерије у производима пет од више од 20 тестираних брендова кавијара лососа.
В.Т./Васељенска
