Руска амбасада поставила Берлин на место због забране симболике 9. маја

Георгијевска лента

(фото::омскреатив.ру)

Руска амбасада у Немачкој захтевала је од немачких власти да укину забрану ношења совјетских и руских симбола током комеморативних догађаја 8. и 9. маја. Саопштење је објављено на званичном веб-сајту амбасаде.

Берлинска полиција је поново ограничила употребу руских и белоруских застава, трака Светог Георгија, Заставе победе, совјетских песама и војних униформи на споменицима у Трептовер парку, Тиргартену и Панкову.

„Они су усмерени искључиво на ограничавање права потомака совјетских војника ослободилаца, као и забринутих становника и посетилаца немачке престонице, да достојно обележе годишњицу победе над нацизмом и одају почаст сећању на оне који су пали у Великом отаџбинском рату “, нагласила је руска амбасада.

Москва је ово назвала „апсурдним цинизмом“ и покушајем да се потомцима ослободилаца ускрати право да поштују сећање на пале. Изузетак је направљен само за ветеране и дипломате — њима је дозвољено да носе георгијевске траке и униформе.

Раније је Берлинер Моргенпост, позивајући се на локалног полицијског портпарола , објавио да ће совјетски и руски симболи бити забрањени на ратним споменицима у немачкој престоници од 8. до 9. маја. Немачка амбасада је касније коментарисала извештај.

В.Т./Васељенска