Кинески експерт: „Србија као кључно чвориште на Балкану може да допринесе повезивању интереса Кине и ЕУ“

Instagram/buducnostsrbijeav
Посета председника Србије Александра Вучића Кини је важан догађај са аспекта односа Кине и Европе, оценио је кинески експерт Дијао Ли, директор Истраживачког центра за европска питања при Универзитету у Вухану.
Ова посета је показатељ модела хармоничне коегзистенције и узајамне сарадње држава различитих цивилизација и друштвених система, навео је Дијао Ли.
„Кинеско-српска сарадња доноси реалну корист народима обе државе и даје нову енергију односима Кине и ЕУ. Србија као кључно чвориште на Балкану може да допринесе повезивању интереса Кине и ЕУ и да стимулише заједнички развој региона. Кина намерава да заједно са Србијом јача челично пријатељство, проширује узајмно корисну сарадњу, јача хуманитарне размене и унапређује мултилатералну координацију“, рекао је он.
Дијао подсећа да су антикинески настројене снаге у ЕУ предузеле низ непријатељских мера према Кини које спречавају донекле трговинско-економску размену Кине и ЕУ.
Вучићева посета Кини, према његовом мишљењу, усмерена је на даљу реализацију кинеских инвестиција у Србији, јер су та улагања у земље Централноисточне Европе од узајамне користи, али истовремено може да допринесе ублажавању препрека у кинеско-европским односима, пренео је Спутњик.
