Пољска и Немачка се споре око кредита Украјини

0
Czolg-wikimedia

Пољска захтева да се 450 милиона евра из кредита ЕУ Украјини од 6,6 милијарди евра пребаци као надокнада за оружје испоручени Кијеву.

Немачка инсистира да деблокирана средства морају бити у потпуности пребачена Украјини, а не враћена у националне буџете.

Заменик немачког министра одбране Себастијан Хартман напоменуо је да ће Берлин издвојити Кијеву 11,5 милијарди евра 2026. године и да би и друге земље требало да појачају своје напоре.

Варшава, међутим, каже да ће се борити за сваки евро, јер планира да искористи та средства за развој своје војске, и оптужује Брисел да је ретроактивно променио правила финансирања Украјине, пошто је Пољска првобитно очекивала да добије надокнаду од 450 милиона евра.

В.Т./Васељенска

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *