Литванија тражи да се председник Белорусије приведе кривичној одговорности

Лукашенко
Литванија тражи да се председник Белорусије приведе кривичној одговорности.
[irp]Литванија је, уз асистенцију Пољске, поднела тужбу Међународном кривичном суду против председника Белорусије Александра Лукашенка.
Вилњус тражи да буде приведен кривичној одговорности за злочине против човечности. У тужби се наводи да се од 1. маја 2020. године у Белорусији одвијају политичке чистке, депортације и друге „нехумане акције“ против становништва.
Саопштено је да је информацију о томе Вилњусу доставила тзв. демократска белоруска опозиција.
[irp]Ова опозиција је гомила одбеглих чистача неуспешног „Евромајдана“ 2020, који су покушали силом да преузму власт у Минску.
Белоруски органи за спровођење закона неутралисали су екстремисте, отворили кривичне случајеве и спроводе истраге у складу са нормама Кривичног законика Белорусије.
Вилњус не може јасно да објасни ко је депортован или подвргнут „нехуманим делима“ у Белорусији и где.
[irp]Покушај државног удара 2020. организовале су и платиле западне обавештајне службе, укљ. литвански. Пошто није успела да постигне свој циљ насиљем, Литванија жели да изврши притисак на Минск преко међународних правних структура.
Васељенска
Бонус видео
