ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је “Олујни корпус”, једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
Шта је “Олујни корпус”, једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
Севернокорејска појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
Број руских војника погинулих или рањених у Украјини премашио је наводно бројку од 100.000.
Зато се Русија ослања на плаћенике, а сада и на трупе из иностранства.
Севернокорејски војници који иду у Русију су из једанаесте армије Северне Кореје, елитне јединице познате као Олујни корпус, према Националној обавештајној служби Јужне Кореје.
– Ово нису обични севернокорејски војници, од којих већина никада није прошла одговарајућу борбену обуку – рекао је Го Мјонг-хјун, виши сарадник јужнокорејског Државног института за стратегију националне безбедности у Сеулу.
Шта је Олујни корпус?
Темељи данашње севернокорејске специјалне јединице постављени су у другој половини 1960-их година, десетак година након потписивања примирја између Северне (ДПРК) и Јужне Кореје (РОК), којим су заустављени већи сукоби и сматра се неслужбеним крајем Корејског рата, иако он службено никад није завршиo.
Упркос потписивању примирја, комшије су наставиле с војним операцијама мањег опсега, а њихова намера је била уношење нестабилности у Јужну Кореју, рушење тамошње власти те остваривања главног циља – уједињења две Кореје у државу под контролом севернокорејског режима.
Те су операције укључивале упаде преко тзв. Демилитаризиране зоне (ДМЗ), односно границе двеју држава, и мање окршаје с војницима Јужне Кореје и САД-а, а они су били тамо у саставу снага Уједињених нација. Изводиле су их посебно увежбане јединице за које је крајем 1960-их тадашњи севернокорејски вођа Ким Ил-сунг рекао да су најјача и елитна јединица целе војске ДПРК-а. Тада се јединица звала 8. корпус за специјалне намене, а данас јој је уобичајено име Севернокорејске специјалне снаге, скраћено КПАСОФ или најчешће само СОФ.
Операција Плава кућа
У другој половини 1960-их, она је извела више од хиљаду операција на територију Јужне Кореје, од којих су најпознатије оне из 1968. У јануару те године 26 припадника Јединице 124 провукло се кроз ДМЗ и кренуло према стотинак километара удаљеном Сеулу са задатком да убију тадашњег јужнокорејског председника Парк Чунг-хеја у његовој резиденцији Плавој кући, а секундарни циљ била је зграда америчке амбасаде. Севернокорејски специјалци обукли су јужнокорејске униформе, али их је властима одао локални становник који је, по њиховом понашању, закључио да нису припадници јужнокорејске војске.
Новости
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.