Мир на папиру, притисак у пракси: Западно ‘помирење’ кроз грантове док Срби на Косову и Метохији губе основна права
Док међународна заједница мирно посматра како косовски Албанци чине све да Србима онемогуће нормалан живот, и у четири преостале српске општине, за то време Немачка и Француска са својим тзв амбасадорима на окупираној српској територији, у сарадњи са НВО “Регионалном канцеларијом за сарадњу младих” (RYCO) организује радионице у сврху помирења Срба и Албанаца.
У оквиру радионице која је одржана у јужној Косовској Митровици, где су двојица “амбасадора” изложила своје виђење помирења, учествовали су и поједини млади Срби, заведени зеленим грантовима из ЕУ, који су препричали своје искуство заједничке садње дрвећа у Француској. Да није трагичне судбине читавог српског народа у нашој јужној покрајини, ово би заиста био добар виц.
Али западни послодавци никада не спавају и рачунају на то да се свако да купити за одређену суму новца, па чак и млади Срби на Косову и Метохији, који можда нису ни свесни у каквој подвали учествују.
Наиме, како стоји на сајту ове НВО чије је седиште у Тирани, Регионална канцеларија за сарадњу младих , подржана од стране ЕУ и регионалних влада, расписала је јавни позив за подршку пројектима у области изградње мира и оснаживања младих. Овај позив вредан 300.000 евра отворен је за невладине организације из шест земаља Западног Балкана: Србије, Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Северне Македоније и тзв Косова, са циљем да кроз финансирање и организовање различитих програма охрабри младе у изградњи поверења и сарадње у региону.
Међутим, уместо да Европска унија и остали спонзори оваквих пројеката заиста учествују у постизању мира и да заштите Србе, они кроз овакве пројекте праве привид рада по том питању и формирају нове политичке фигуре који ће пратити њихове наративе и наставити свој поданички однос према Западу а све на штету националних интереса Србије.
За то време западне владе активно учествују у обуци и наоружавању тзв косовских снага безбедности које су у супротности и са Резолуцијом 1244, али и са Бриселским споразумом, што ни на који начин не доприноси поверењу, нити осећају сигурности код Срба на Косову и Метохији.
Весна Веизовић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.