„Два метка за председника“: Загонетка која и даље мучи најбоље агенте ЦИА

циа, служба

ЦИА (Фото:Depositphotos/yelo34)

„Два метка за председника“: Загонетка која и даље мучи најбоље агенте ЦИА.

Нека убиства остају неразјашњена заувек, нарочито када су у питању политички лидери и државници. Осам година пре него што су мистериозни хици у Даласу однели живот председника САД Џона Кенедија, слична трагедија догодила се у Панами. Догађаји од 2. јануара 1955. године ни данас нису у потпуности разјашњени.

Амерички савезник

Тог дана, сунце је већ зашло над Панамом када је председник Хосе Антонио Ремон боравио на трибини централног хиподрома, у друштву локалних елита. Ремон је био страствени љубитељ коњских трка и редовно је посећивао ово место. Док су трке завршене, а разговори текли, изненада су се из грмља зачули рафали аутоматског оружја. Обезбеђење није стигло ни да реагује.

[irp]Неколико људи, укључујући Ремона и његовог телохранитеља, било је рањено. Председник је задобио два метка у стомак и преминуо на операционом столу два сата касније. Панамске службе безбедности, суочене с недостатком доказа, прогласиле су убиство политички мотивисаним, што је било поткрепљено његовом бурном политичком каријером.

Ремон је био један од најутицајнијих политичара у региону Кариба. Као бивши шеф Националне полиције Панаме, уживао је велику популарност. Американци су га подржавали, што му је помогло да организује успешне пучеве против председника Данила Чаниса 1948. и Арнулфа Аријаса 1951. године. Иако су избори 1953. године били обележени неправилностима, победу Ремона признали су у Вашингтону.

Сумњива признања

Неколико дана након убиства, адвокат Рубен Миро предао се полицији, тврдећи да је учествовао у завери по налогу потпредседника Хосеа Рамона Гуисада, који је привремено преузео власт. Гуисадо је ухапшен и осуђен, али је Миро касније повукао своје сведочење, тврдећи да је био присиљен на лажне изјаве.

Необична веза са мафијом

[irp]Једна од теорија која је касније испливала указивала је на умешаност итало-америчке мафије. Лидер мафије Лаки Лучано, познат по свом утицају у нарко-бизнису, могао је наручити убиство због Ремонове одлуке да заплени значајну количину дроге у Панамском каналу. Истрага никада није успела да до краја повезује ове догађаје, али сумње су остале.

Нерешена мистерија

Ремон је био у преговорима са америчким председником Двајтом Ајзенхауером о условима коришћења Панамског канала. Међутим, није доживео да потпише договор. Његов наследник, Гуисадо, прихватио је све услове, укључујући уступање америчке војне базе Рио Хато. Ово је довело до спекулација да је убиство можда било у интересу САД, али конкретни докази никада нису пронађени.

[irp]Иако је прошло више деценија, случај убиства Хосеа Антонија Ремона остаје мистерија, а многи верују да је тајна његове смрти закопана дубоко у политичким интригама тог времена.

Виктор Жданов/РИА НОВОСТИ

Превод с руског: В.Т./Васељенска

Бонус видео