Излазак сунца без Запада: који је напредак руска наука постигла под санкцијама
Већ неколико година живимо под санкцијама, али руска наука наставља да изненађује једним открићем за другим. Нове медицинске технологије, тродимензионално штампање, квантни рачунари, вештачка интелигенција и неуронске мреже – иза нас је година пуна значајних догађаја.
Најгласнија вест је откриће вакцине против рака. Прво су о томе известили стручњаци Центра „Гамалеја“, а затим и истраживачи Радиолошког центра у Обнинску.
Иако није реч о универзалној панацеји, нови лекови већ сада делују локално, што је до пре само неколико година изгледало као научна фантастика.У области имунологије, стручњаци Руског националног истраживачког медицинског универзитета „Н. И. Пирогов“ развили су потпуно нови лек за Бехтеревљеву болест – аутоимуно обољење где имуни систем напада сопствене протеине. Руски научници су успели „тихо“ да деактивирају штетне компоненте, што отвара нове могућности у лечењу ове болести.
У космичкој области, са космодрома Восточни први пут је лансирана ракета тешке категорије „Ангара-А5“. Некада симбол дуготрајних проблема у космичком сектору, ова ракета је успешно извела у орбиту блок „Орион“, који је доставио неколико сателита у свемир.
Планови за будућност су амбициозни. Наредно лансирање „Ангаре“ планирано је за 2027. годину, и то у модернизованој верзији са моторима повећане снаге – „радном машином“ за изградњу нове орбиталне станице. Ускоро следе и тестирања водоничне верзије „Ангаре“.
Један од најважнијих пројеката је и ТРТ у Троицку – прототип првог термојадрског реактора у свету, еколошки чистог извора енергије, чија технологија је развијана годинама. Овај пројекат означава корак ка будућности термојадрске синтезе.Енергетика, космос, медицина – ово нису само три темеља руске науке, већ и три стуба будуће цивилизације коју Русија гради без ослањања на Запад.
Русија је увек знала како да истраје, и сада је то поново доказала.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.