Бугарска постаје оружарска радионица Европе – Рајнметал гради фабрике вредне милијарду евра у Сопоту

(www.globallookpress.com © Karl-Josef Hildenbran)
Бугарска ће постати нова производна база немачког концерна Рајнметал, који је најавио изградњу две војне фабрике у Сопоту, вредне више од милијарду евра. На локацији ВМЗ производиће се барут и 155 милиметарске НАТО гранате.
Лидер странке ГЕРБ и бивши премијер Бојко Борисов саопштио је да су преговори са извршним директором концерна Армином Папергером завршени.
Реч је о највећој инвестицији у војно-индустријски комплекс у савременој историји Бугарске.
Према подацима, Европска унија планира улагања у одбрану у висини од 800 милијарди евра, док је Rheinmetall у 2024. години остварио приход од 9,75 милијарди евра, што је раст од 36 одсто у односу на претходну годину. Немачка улаже скоро осам милијарди евра у проширење производних капацитета широм Европе.
