Нетанјаху забранио председнику Израела учешће у покретању Савета мира

писмо

Фото: Бета

Премијер Израела Бињамин Нетанијаху одбио је да дозволи председнику државе Исаку Херцогу да учествује у церемонији покретања Савета мира, који организује амерички председник Доналд Трамп у Давосу.

Ову вест преносе два извора портала Axios.

Бела кућа је учешће високог израелског званичника видела као кључни елемент за демонстрацију широке подршке плану за решење кризе у Појасу Газе.

Америчка администрација предложила је да Херцог, који се већ налазио у Давосу, наступи у име Израела, потпише повељу Савета и заузме место на бини заједно са лидерима арапских и муслиманских држава.

Међутим, Нетанјаху је ставио вето на Херцогово учешће, наводећи као разлог то што је позив био упућен лично њему (премијеру), а не председнику. Израелски премијер је остао при својој одлуци упркос бројним и напетим телефонским позивима америчких званичника.

В.Т./Васељенска