Н1 ОТВОРЕНО СЛАВИ СТРАНИ УТИЦАЈ НА СРПСКО ПРАВОСУЂЕ? Представили допис из Женеве као наредбу српском суду!

Политичко пропагандно гласило Н1 поново иде провереним рецептом сензационализма и политичког паковања вести. Наиме, овај медиј је објавио вест са бомбастичаним насловом како је „случај протеста на Шодрошу стигао и до УН“, и како се „Специјални известилац директно обратио суду у Србији“. Већина читалаца, на основу овако упакованог текста, стиче потпуно погрешан утисак како је некакав страни елемент из Њујорка или Женеве преузео контролу над српским правосуђем и наложио Основном суду у Новом Саду како треба да пресуди у случају активисте Милоша Ракића. Међутим, иза овог драматичног пропагандног паковања крије се класична манипулација која свесно прећуткује стварну правну природу и веома ограничена овлашћења међународних тела у деловању српских судова.
У стварности, нико из Уједињених нација није издао никакав декрет или наредбу српском судији, јер би то представљало грубо кршење међународног права и суверенитета Републике Србије. Реч је о бирократском допису др Мишела Форста, који обавља функцију Специјалног известиоца за еколошке браниоце. Ова позиција је успостављена у оквиру Економске комисије УН за Европу искључиво као саветодавни и надзорни механизам за праћење примене Архуске конвенције.
Известилац нема никакву стварну моћ, механизам принуде, нити његова реч за српско правосуђе има снагу закона или обавезујуће пресуде. Шта више, он није странка у датом поступку, те тај допис по српском закону мора бити одбачен.
Сама Архуска конвенција, коју је Србија ратификовала још 2009. године, за време демократског режима,, представља међународни уговор који гарантује три основна права грађана: приступ еколошким информацијама, учешће у доношењу одлука и правну заштиту. Иако ова конвенција предвиђа заштиту активиста од прогона, њени механизми се заснивају искључиво на дијалогу са државама потписницама, а не на рушењу њиховог уставног поретка, како то злонамерно покушава да представи Н1.
Редакција портала „Васељенске“ званично је упутила допис Канцеларији Специјалног известиоца УН у Женеви, као и Главној канцеларији УН у Београду. Пре свега због заштите јавног интереса и објективног информисања, упутили смо конкретна питања са захтевом да се јасно дефинишу границе њиховог овлашћења у односу на српске судове. Посебно смо инсистирали на одговору да ли ће УН тражити званичан деманти и исправку вести од портала Н1, будући да се оваквим извештавањем у српском народу намерно креира погрешна слика о директном утицају и притиску страних организација на домаће правосуђе.
Овај случај истовремено је оголио и дубоко лицемерје уређивачке политике Н1 и њихових сателита у Србији. Годинама уназад, ове медијске куће воде агресивне кампање кукајући над „притисцима на независно правосуђе“ и „мешањем политике у рад судова“ кад год им исходи суђења не иду у прилог. Међутим, у овом конкретном случају, Н1 без икаквог стида отворено поздравља, слави и прижељкује утицај странаца на српске судове, представљајући га као спасоносан и пожељан. Када извршна власт у Србији коментарише судске поступке, за Н1 је то „скандал и урушавање институција“, али када чиновник из Женеве пише српском судији, то постаје „легитимна борба за права“ коју треба поздравити.
Јасно је да за Н1 независност правосуђа важи само уколико су судови независни од сопствене државе, али очигледно морају бити потпуно снисходљиви и отворени за сугестије које стижу са Запада, као што је између осталог и низ предлога који су недавно стигли од стране Венецијанске комисије.
Намера да се грађани наведу на закључак како су српски судови подређени страним известиоцима представља опасан покушај дерогирања суверенитета и државе и српског правосуђа.
Наша редакција ће инсистирати на одговорима из Женеве и Београда, како бисмо јавности јасно пренели црно на бело, да ли ће се УН оградити од ове манипулације, или ће својим ћутањем потврдити да им одговара улога коју им је Н1 наменио у свом политичком позоришту.
Весна Веизовић / Васељенска
