Помпео: Америка не жели рат с Ираном
Сједињене Америчке Државе не желе рат с Ираном него желе да се он „понаша као нормална земља“, изјавио је амерички државни секретар Мајк Помпео.
На конференцији за медије Помпео је рекао да Вашингтон сматра да је вероватно да је украјински путнички авион оборен иранском ракетом.
„Сматрамо да је авион вероватно оборен иранском ракетом. Пре него што дођемо до коначног закључка желимо да буде спроведена истрага како бисмо дошли до суштине“, рекао је Помпео новинарима.
Раније су премијери Канаде и Велике Британије изјавили да постоји могућност да је путнички авион украјинске авио-компаније приликом полетања с техеранског аеродрома оборила иранска ракета. Иранске власти, међутим, негирају такву могућност.
Украјински путнички авион срушио се 8. јануара одмах након полетања из Техерана. Погинуло је свих 176 путника и чланова посаде. Међу путницима су била 82 држављанина Ирана и 63 Канађанина, као и држављани Украјине, Шведске, Авганистана, Немачке и Велике Британије.
Вашингтон имао информације о нападима на амбасаде
Помпео је, такође, рекао да су САД у тренутку када је убијен ирански генерал Касим Сулејмани имали информације о томе да се припремају напади на америчке амбасаде.
„Имали смо прецизне информације о неизбежној опасности. И та опасност је укључивала нападе на америчке амбасаде“, рекао је Помпео.
Иранска војска је 8. јануара извела ракетни напад на америчке објекте у Ираку. Корпус Чувара исламске револуције (елитни одред иранске војске) назвао је ову операцију „Мученик Сулејмани“.
У ноћи 3. јануара САД су извеле операцију на подручју багдадског аеродрома, у којој су погинули ирански генерал Касем Сулејмани и заменик лидера ирачких шиитских устаничких снага Абу Махди ел Мухандис. Вашингтон их сматра умешаним у организацију напада на амбасаду САД у Багдаду.
Техеран је лансирао ракете земља-земља на америчке базе у западном Ираку и Ербилу. Врховни лидер Ирана ајатолах Али Хамнеи рекао је да је напад на америчке базе у Ираку „шамар Сједињеним Америчким Државама“, наглашавајући да стране трупе морају да напусте регион.
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.