Вилијам Вокер саставља владу на Косову и Метохији
Бивши шеф верификационе мисије ОЕБС-а Вилијам Вокер стигао је у посету Косову и Метохији поводом обележавања „масакра“ у Рачку 1999. године, али како се спекулише његов посао ће превсходно бити састављање нове владе на окупираним територијама.
Вокер је одмах по доласку на разговарао са председником Демократског савеза Косова Исом Мустафом, који би са председником Покрета „Самоопредељење“ Аљбином Куртијем требало да формира коалициону владу.
Политиколог др Јелена Вукоичић каже да су Албанци посебно захвални америчкој гарнитури из периода Била Клинтона, где је први међу једнакима Вокер, тако да се она не би изненадила да влада у Приштини буде брзо формирана. Вукоичићева напомиње да постоји и друга страна медаље у тој причи, а то је да ће влада у саставу Мустафа-Курти бити формирана само ако то одговора Америци.
„Вокер је конкретно много задужио Албанце измишљеном афером Рачак, који је и довела до проглашења независности Косова, тако да је његова улога на Косову значајна“, истиче наша саговорница.
„Косово држе управо Американци као свој пројекат и верујем да ће под њиховим притиском и доћи до формирања неке владе, али ни она неће дуго издржати, као што је био случај и са претходним владама“, напомиње она.
Подсећања ради, Покрет „Самоопредељење“ је понудио да подржи кандидата ДСК-а за косовског председника, а да у новој влади ДСК-у припадну пет министарстава и место првог потпредседника владе.
Званичници двеју странака победница избора одржаних 6. октобра нису се обазирали на рок од 48 сати за предлагање мандатара, који је ратни злочинац Хашим Тачи дао Аљбину Куртију 6. јануара.
Нова влада на дан Рачка?
Уколико Курти не успе да до средине фебруара састави владајућу већину, готово је извесно да ће остати у опозицији. У том случају, нови мандатар могао би да буде управо Мустафа, који би се о новој коалицији договорио са Демократском партијом Косова, чији је оснивач и некадашњи шеф Хашим Тачи.
У албанским медијима се спекулише да би Приштина могла да добије владу 15. јануара на дан када се десио „Рачак“, због чега је Вокер и стигао на окупиране територије.
Бранкица Ристић / Спутњик / Васељенска ТВ
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.