Тајни документ Брисела: Има ли Европа разлога за страх
Европа може очекивати велики талас миграната, показује тајни документ разрађен у службама Брисела, а у чији је посед дошао немачки лист „Шпигл“.
Мигранти би се према Европи упутили бродовима са обала Либије. Узимајући у обзир чињеницу да се у Либији тренутно разбуктава рат, реално је очекивати да ће све више људи покушати да пређе преко Средоземља до Европе, преноси „Вечерњи лист“. Уз избеглице из Либије, очекује се и талас миграната из осталих афричких земаља.
Из тог разлога, у документу који се појавио, а који су разрадиле службе задужене за безбедност спољних граница Европске уније, тврди се да је што пре потребно покренути и појачати патролирање на Средоземљу. До почетка 2019. године била је активна операција „Софија“, у оквиру које су бродови ратних морнарица земаља ЕУ патролирали Средоземљем. Ова операција се током лета смањила.
„Сада би требало покренути сличне операције“, наводи се у том документу.
„Либијска обалска стража у овом тренутку контролише само једну трећину обале ове земље. Ако се сигурносна ситуација у Либији додатно погорша, а мигранти масовније крену морским путем према северу, обалска стража биће потпуно немоћна“, пише у документу.
У овом случају Италија је најоптерећенија. Ипак, тешко је поверовати да би се ратни бродови земаља ЕУ могли ускоро вратити у претходну операцију, јер је за такву одлуку потребна једногласна одлука држава чланица ЕУ. Италија и Аустрија поручиле су да неће гласати за такву одлуку, а тако мисле и у Мађарској и Грчкој.
Иначе, бродови су прошле године повучени, јер међу државама чланицама Уније није постигнут договор ко ће примати мигранте који у оквиру акције „Софија“ буду спасени и доведени на подручје Европске уније, односно на подручје Италије, која је најближа либијској обали.
Само протеклих неколико година у оквиру операције спасено је и доведено у Италију око 45.000 миграната који су кренули на пут са северних обала Африке, али Италија више не жели да прима мигранте у толиком броју. Немачка је пре неког времена понудила да прими четвртину тако спасених миграната, али коначан договор ипак није постигнут, па је акција спасавања и патролирања обустављена, а Италија је затворила своје луке и пристаништа за мигранте.
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.