Ненормални услови: На Антарктику топлије него у Србији

20452860465e46619e0e9f4950279639_v4_big (1)

Антартик (Фото: Depositphotos, fthuerig)

На Антарктику је било више од 20 степени у плусу, па је на овом симболу леда и хладноће било топлије него у Србији, где је максимална температура истог дана била 11 степени.

Бразилски научници измерили су 9. фебруара температуру од 20,75 степени Целзијуса, што је највиша забележена температура у историји, пренео је „Гардијан“.

Та температура измерена је на антарктичком острву Симор, а претходна највиша температура измерена је 1982. године на острву Сињи и износила је 19,8 степени.

Овај температурни рекорд уследио је непосредно пошто је оборен још један, будући да је на континенталном делу Антарктика измерена највиша температура у историји од 18,3 степена.

Стручњаци тврде да просечна температура на Антарктику расте брже него у осталим деловима планете и додају да су последњи температурни рекорди „ненормални“.

Научници који истражују ову појаву кажу да је највероватнији узрок промена у океанским струјама и глобални климатски феномен Ел Нињо.



Спутњик