Ненормални услови: На Антарктику топлије него у Србији

Антартик (Фото: Depositphotos, fthuerig)
На Антарктику је било више од 20 степени у плусу, па је на овом симболу леда и хладноће било топлије него у Србији, где је максимална температура истог дана била 11 степени.
Бразилски научници измерили су 9. фебруара температуру од 20,75 степени Целзијуса, што је највиша забележена температура у историји, пренео је „Гардијан“.
Та температура измерена је на антарктичком острву Симор, а претходна највиша температура измерена је 1982. године на острву Сињи и износила је 19,8 степени.
Овај температурни рекорд уследио је непосредно пошто је оборен још један, будући да је на континенталном делу Антарктика измерена највиша температура у историји од 18,3 степена.
Стручњаци тврде да просечна температура на Антарктику расте брже него у осталим деловима планете и додају да су последњи температурни рекорди „ненормални“.
Научници који истражују ову појаву кажу да је највероватнији узрок промена у океанским струјама и глобални климатски феномен Ел Нињо.
Спутњик
