У Црној Гори је на делу „велика крађа олтара“, а НАТО треба да заштити хришћане од власти у тој земљи, наводе британски посланици Тим Фарон и Стив Бејкер.
Фарон, који је посланик и бивши лидер Либералних демократа и Бејкер, посланик Конзервативне партије, у ауторском тексту за „Њузвик“ кажу да „слобода вероисповести треба свугде да буде заштићена“, те да у Црној Гори хришћанским свештеницима „прете, туку их и хапсе због њихове одбране своје вере и права да је испољавају како желе“,.
Двојица британских посланика кажу да је црногорски Закон о слободи вероисповести противан „модерним, демократским, парламентарним нормама, владавини права, праву на својину и праву на вероисповест“.
Како објашњавају, овим Законом уведена је „државна лиценца за исповедање вере“, те политичка, уместо судске, арбитрарност у случају имовинских спорова.
„Пошто 80 одсто Црногораца припада Српској православној цркви, 800 година старом огранку православног хришћанства, такав закон постаје дискриминишући за хришћане, а његове одредбе у вези са имовином постају случај Велике крађе олтара (Grand Theft Altar)“, наводе британски посланици, алудирајући игром речима на насилну видео-игру „Grand theft auto (GTA)“, у којој главни јунак отима аутомобиле уз употребу насиља.
Британски посланици наводе да „исти човек влада Црном Гором већ 30 година“, те да црногорска власт има лошу репутацију, огрезлу у корупцији, ућуткивању новинара, гушењу опозиције, због чега је Црна Гора „од нове демократије постала хибридни ауторитарни режим“.
„Председник Мило Ђукановић је извукао корист и био превише лако прихваћен код западних сила захваљујући недостатку надзора. Његова трансформација од оданог следбеника Слободана Милошевића до претендента на улазак у ЕУ требало је да изазове сумњичавост. Али није. Уместо тога, прихватили смо га у НАТО“, наводе британски посланици.
Објашњавају да је разлог можда то што је Црна Гора сматрана за премалу или земљу која је предалеко од великих изазова глобалне политике.
„Доводећи у питање права хришћана, Ђукановић је ставио своју земљу на ту мапу. Сада, када је ушао у велики дуг према Кини и са жељом да продужи 30-годишњу владавину, изгледа да више нема новца без одузимања имовине“, пишу Фарон и Бејкер.
Они позивају Британију и њене савезнике, али и НАТО да заштите хришћане у Црној Гори.
„Веома је важно да делујемо. Док трају хапшења хришћана, укључујући владику и првог човека Цркве у Црној Гори, док свештеници и лекари протестују због тога, док се уништава имовина манастира и полиција напада опозиционе политичаре, јасно је да власти не намеравају да стану“, кажу посланици.
Додају да не смеју стајати по страни и посматрати смањивање права на вероисповест.
„НАТО треба да буде посвећен грађанима Црне Горе, као што је то случај у свим другим чланицама Алијансе. Али не и политичком лидерству које крши правила НАТО савеза. Та правила предвиђају одбрану заједничког наслеђа и цивилизације њиховог народа, заснована на принципима демократије, индивидуалне слободе и владавине права“, подвлаче Бејкер и Фарон.
Посланици позивају Британију и НАТО да прекину сарадњу са онима који сносе политичку одговорност за такво стање.
„Техничка подршка им може бити блокирана, банковни рачуни могу бити замрзнути и може им бити забрањен улазак у земље НАТО. И ниједан ресурс британске владе не би требало да буде дат на коришћење, директно или индиректно, онима који су одговорни за напад на хришћане и њихову цркву“, закључују посланици, позивајући британску владу да помогне онима који се боре за слободу вере.
Sputwik
Ова вест нам говори за какве акције су енглези способни.
Наводе Монтенегринце на ове кораке према СПЦ и свом власититом народу
и истовремено протестују против тих корака