Познатија под називом слатки кромпир, чичока се углавном користи код људи оболелих од шећерне болести.
Посебно је познат по томе што не садржи скроб, него полисахарид инулин, због чега чичоку у исхрани посебно често користе дијабетичари.
Ова биљка је препознатљива по високој стабљици и великим жутим цветовима. Долази из Северне Америке али је све више раширена по читавом свету.
Преживеће сушу, али и веома ниске температуре и до -30 степени. Воли влагу, али се не препоручује да се сади на тлу на којем је претходно растао или још расте сунцокрет. Може се садити у касну јесен или почетком пролећа.
Чичока има јако ниску калоријску вредност и многе нутријенте. Тако се у њој налазе калијум, фосфор, калцијум, гвожђе и магнезијум. Уз то садржи и витамине А, Б, Ц и Д, као и есенцијалне аминокиселине. Најважнији састојак је ипак инулин. Из тог разлога је чичока идеална храна за дијабетичаре јер се чак користи и за индустријску екстракцију инулина, полисахарида који не даје глукозу већ фруктозу.
Инулин је пробиотик, што значи да ће стимулисати развој корисних бактерија у цревима, а оне имају неколико позитивних деловања на наше здравље. Чичока је уједно добра и за особе које пате или су изложене ризику од кардиоваскуларних болести јер доприноси генералном смањивању лошег холестерола. Уједно јача крв и помаже код анемије и осталих болести крви и крвних судова.
Остала лековита својства чичоке:
Јача имунитет и читави обрамбени систем тела
Помаже у јачању либида
Повећава плодност
Смањује ризик од стерилитета
Подстиче потенцију
Има антибактеријско и антиоксидативно деловање
Може да се користи као природни диуретик
Одлична је за превенцију алергија
Помаже јачању костију у случају остеопорозе
Регулише крвни притисак
Kако се једе чичока
За разлику од кромпира, чичока може да се једе потпуно сирова. Тачније, није је потребно термички обрађивати, а уколико то не радите, добићете више њених нутритивних вредности. У сировом облику од чичоке можете да правите салате, а ако је скувате, то може бити као супа, прилог, вариво.
Net.hr