Нервоза као пред погром 2004: Зашто опет фијучу албански меци изнад глава српске деце
Више аспеката стоји иза учесталих нападa на Србе на Косову и Метохији. Албанци се плаше да ће доћи до формирање ЗСО, а ускомешаност постоји и због хапшења и подизања оптужница против лидера ОВК. Зато поново поново фијучу албански меци над Србима на Косову и Метохији.
Ово је коментар Божидара Спасића, пензионисаног обавештајца Службе државне безбедности, поводом инцидената која су се у мање од 72 сата десила на Косову и Метохији – пуцњаве у близини школског дворишта где су се налазила српска деца и узнемиравања верника у цркви Богородице Љевишке у Призрену узвикивањем парола – “Косово је срце Албаније.“
Приштина нервозна, па фијучу меци изнад Срба
„Бојим се да је ово само најава онога што би могло да уследи. По опробаном рецепту, Албанци преносе страх на српску заједницу и изазивају нервозу. Али, добро је што су Срби овога пута помоћ затражили директно од Кфора, да не би било као до сада – „ нисте нам пријавили“, каже Спасић.
Наш саговорник додаје да овакви инциденти указују на лошу и нестабилну ситуацију на Косову.
„Ово је управо оно о чему говори Београд када каже да замрзнути конфликт није добар. Дакле, конфликт не замрзава Србија већ терористи на Косову јер га оваквим дешавањима замрзавају и одмрзавају – по својој потреби. Дакле, свако одмрзавање подразумева терор над Србима“, објашњава наш саговорник.
Провокација Београда
Није искључено ни да Приштина покушава да испровоцира Београд да на терену примени оно што је више пута изречено – да неће допусти нови погром над Србима.
„Поред циља да дестабилизују ситуацију на Косову и Метохији, они имају за циљ и да изазову српске власти на неку контрарекцију,“ уверен је Спасић.
Стефан Сурлић, професор Факултета политичких наука жели да верује да инциденти нису плод системског деловања Приштине, али додаје да су свакако производ једне нездраве политичке атмосфере на Косову и Метохији.
„То је атмосфера у којој се Срби представљају као непријатељи косовске независности и окупатори албанске територије. Самим ти, сваки појединац албанске националности за себе легитимизује право да атакује на српску заједницу било да је реч о деци, културној баштини или нечем трећем,“ објашњава Сурлић.
Атмосфера као уочи погрома 2004.
Оно што се примећује јесте континуирани пораст етнички мотивисаних напада на Косову и Метохију у последње две године.
„То говори о нервози која постоји и која је слична оној уочи мартовског погрома над Србима 2004. године Очигледно је да нема помака у решавању статусних питања и онда се шаље порука да кроз безбедносни оквир против српске заједнице може да се изврши кључан притисак и на Београд и на међународну заједницу,“ уверен је Сурлић.
ЕУ занима само решење на папиру
Ово што се данас дешава на Косову је веома опасно јер је српска заједница уморна у сталном ванредном стању и свакодневном страху да ли ће бити нападнути:
„Очигледно је да нам је потребна нека врста споразума али не преко притиска угрожавањем живота и етничким нападима,“ закључује Сурлић
Он није изненађен чињеницом да се међународна заједница није огласила поводом последњих провокација, а нарочито после пуцњаве у школском дворишту, јер, како истиче, њих занима само да се „папиролошки“ реши проблем.
Бранкица Ристић / Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.