У Њујорку ухапшен вођа криминалног клана „групе Америка“ Милета Миљанић
Милета Миљанић, један од најмоћнијих чланова балканског подземља и вођа криминалног клана познатог као „група Америка“, ухапшен је прошле недеље у Њујорку у Сједињеним Америчким Државама због поседовања оружја, открива КРИК. Миљанића је ухапсио ФБИ, а из тужилачких докумената се наслућује да је хапшење део неке веће истраге, наводи КРИК.
Агенти ФБИ-ја и других америчких полицијских агенција су 23. фебруара претресли стан у Квинсу, делу Њујорка, у коме је Миљанић живео са породицом, пише КРИК.
У спаваћој соби, у фиоци ноћног сточића, агенти су пронашли полуаутоматски пиштољ. Миљанић је признао да је оружје његово и потом је ухапшен, пише у документу о истрази до ког су дошли новинари КРИК-а. Дан касније му је одређен притвор.
У документима се не наводи због чега је тачно претресан Миљанићев стан, али се наслућује да је то део неке веће истраге. Наиме, у налогу за притвор тужилац се позива на закон о борби против трговине дрогом.
Са друге стране, Миљанићево име је недавно споменуто у другом великом случају у Њујорку – поступку који се због корупције води против Џејмса Кахила, моћног шефа уније синдиката и блиског пријатеља гувернера Ендрјуа Комоа.
Миљанићеве везе у Америци досежу високо. Због случаја шверца кокаина, Миљанић је у Њујорку оптужен 2003. године, али суђење никада није почело – веровало се да је под заштитиом неке полицијске агенције у Америци, наводи КРИК.
О Миљанићу и његовом клану, „групи Америка“, КРИК, новинарска мрежа ОЦЦРП и чешки портал Инвестигаце детаљно су писали прошле године откривајући како овај клан већ деценијама шверцује кокаин из Јужне Америке у Европу и Африку, као и о везама које има у државним структурама.
Други човек ове групе и Миљанићева десна рука, Зоран Јакшић, налази се у затвору у Перуу где је недавно осуђен на 25 година робије због шверца кокаина.
Везе са вођом синдиката
Вођа уније синдиката из Њујорка Џејмс Кахил ухапшен је у октобру прошле године и оптужен за примање мита, а у документима америчког тужилаштва које га је пратило и прислушкивало помињу се и „група Америка” и Милета Миљанић. „Он је мој човек“, каже Кахил у једном од прислушкиваних разговора мислећи на Миљанића, преноси КРИК.
Тужилаштво наводи и да је Кахил рекао да Миљанић има „екипу за масовна убиства“, као и да је открио да Миљанић и његов синовац имају заједнички грађевински посао – у коме је, међутим, дошло до проблема јер му је Миљанић претио, па се Кахил лично умешао.
„Претио је да ће им укинути приступ који имају код њега и моћи коју има у синдикату, уколико Мајкл Кахил (синовац) не напусти партнерство са Миљанићем неповређен”, пише у тужилачком документу.
„Ако га гњавите, ја одлазим од вас, нећу причати са вама, отишао сам”, рекао је Кахил, наводи тужилаштво.
Кахил је са својим сарадницима оптужен да је током претходне две године примао мито од приватних фирми и радио на штету радника које је његов синдикат заступао. Власници фирми су, осим новцем, челнике синдиката подмићивали скупим ручковима, бесплатним радовима у кући, као и кућним апаратима попут ледомата или машине за одлагање отпада.
Нико из „групе Америка” није оптужен у овом случају.
Кахил је веома близак гувернеру Њујорка Ендрјуу Куому, који га описује као свог кућног пријатеља.
„Џими Кахил је мој јако добар пријатељ и већ дуго пријатељ моје целе породице, па вас молим за аплауз Џимију”, рекао је Куомо у говору који је одржао 2017. године.
„Група Америка”
Милета Миљанић годинама је на челу најдуговечнијег и једног од најмоћнијих криминалних кланова са наших простора – познатог као „група Америка”, пише КРИК.
Група је настала седамдесетих година у имигранској српској заједници у Америци. Њени оснивачи су били блиски тамошњој криминалној банди „Вестис“ (Западњаци) која је била главна у њујоршком насељу Паклена кухиња, али и чувеном мафијашу Џону Готију који је предводио италијанску породицу Гамбино.
Сумња се да је „група Америка” починила низ ликвидација у Србији 90-их година, а њен тадашњи шеф био је Војислав Раичевић, познатији као Воја Американац, наводи Крик. Група је имала јаке везе са службом Државне безбедности и људима који су блиски Јовици Станишићу, тадашњем шефу ове обавештајне агенције, додаје се у тексту.
Раичевић је нестао 1997. године и након тога управљање кланом преузима Миљанић.
Група је од тад, како су прошле године открили КРИК/ОЦЦРП, развила мрежу за трговину кокаином на чак четири континента. Током последње две деценије укупно је заплењено више од пет тона кокаина који је припадао члановима овог клана. Према информацијама италијанске полиције група је успоставила монопол над поморским рутама дроге и била један од водећих актера у трговини кокаином између Јужне Америке и Европе.
Подаци до којих су новинари дошли показују да су чланови групе одржали везе са српском обавештајном агенцијом, преименованом у БИА, и након Станишића. Обавештајци су криминалцима достављали поверљиве информације, али и оружје.
Неколико догађаја указивало је да су вероватно имали заштиту и у Америци.
Миљанић је, наиме, побегао из Италије 2010. године, пре него што је одслужио затворску казну за шверц кокаина. Након тога није се ни трудио да се сакрије и наставио је да живи у Њујорку. Никада није изручен Италији.
Осим тога, у Њујорку је још 2003. године против њега подигнута оптужница за шверц дроге – али суђење није никада заказано.
У мају 2016. године Миљанић се појавио на снимку иза Ивице Дачића, тада министра спољних послова, током његове посете остацима изгореле српске цркве на Менхетну, у срцу Њујорка. Дачић је новинарима КРИК-а тада казао да Миљанића не познаје и да му је он представљен као главни донатор цркве.
„Рекли су ми да је (Милета Миљанић) цркви дао више пара него сви они тамо. Нисам знао да ће то да ме задеси. Више не смеш ни у цркву да идеш“, рекао је тада Дачић за КРИК.
Миљанић је у Америци био осуђиван у младости, 1984. године због преваре са кредитним картицама. Осуђен је на три године затвора, а после одлежаних 20 месеци добио је условни отпуст и изашао из затвора.
[table id=1 /]
КРИК
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.