Огромна налазишта литијума и злата: Да ли је Кина већ препознала економски потенцијал Авганистана
Кина је сигнализирала да ће успоставити нове дипломатске односе с Кабулом након стабилизације ситуације. Много је непознаница о будућности земље након што су је преузели талибани (терористичка организација забрањена у Русији), али Пекинг би могао да помогне Авганистану да искористи нове пословне могућности ако се успостави мир и ред.
То је мишљење коментатора Азије и Пацифика Томаса В. Паукена.
Кинеско министарство спољних послова саопштило је 16. августа да поштује вољу и избор авганистанског народа, додајући да се нада да ће у земљи бити обезбеђен несметан прелаз власти. Раније, у недељу, талибани су заузели главни град Авганистана Кабул и прогласили крај рата.
Кинески прагматизам у спољним пословима
За разлику од америчких политичара, за које се чинило да су затечени, Пекинг никако није био изненађен тиме што су талибани брзо преузели земљу, каже Томас В. Паукен II, коментатор азијско-пацифичких послова из Пекинга и аутор књиге „САД против Кине: Од трговинског рата до реципрочног договора“. У ствари, Кинези су сматрали да је то неминовност отприлике у исто време, почетком јула, када је амерички председник Џо Бајден одржао конференцију за новинаре, тврдећи да талибани не могу да победе садашње авганистанске снаге, од којих се очекивало да бране нацију, примећује коментатор.
???????????????? Where could the new Taliban-led gov't. find money to run Afghanistan and carry out its agenda?
➡️Afghanistan sits on over $1 Trillion in minerals
➡️???????????????? Taliban need the cash & China needs the minerals#iron #copper #cobalt #lithium #gold #niobium #rareearths (Map????) pic.twitter.com/bbs8P4zx3U
— Prof. Michael Tanchum (@michaeltanchum) August 15, 2021
„Кинеска влада је схватила да се талибани спремају да искористе хаос и дезорганизацију повлачења Бајденових америчких трупа како би заузели земљу у вакууму“, напомиње Паукен. „Широко распрострањена корупција била је ендемска у авганистанској влади, док је масовни развој поља опијумског мака у земљи намамио међународне криминалне групе и дилере дроге да уђу у земљу. Растућа корупција не може бити одржива, јер обични грађани постају највећи губитници“.
Под овим околностима није изненађујуће што су талибани освојили многе сељаке, јер су их они видели као бруталне, али поштене, сматра посматрач Азије и Пацифика, преноси „Спутњик интернешнал“.
„Авганистанско друштво је трунуло до темеља, америчке трупе нису успеле у настојањима да побољшају локалне услове, па су неизбежно талибани били у доброј позицији да улете у Кабул и заузму земљу“, каже он.
Chinese Embassy in Afghanistan around 5pm local time, Aug 17. Chinese national flag is flying as usual. Ambassador Wang Yu took these pictures personally. pic.twitter.com/rDtdCv4LLO
— Hu Xijin 胡锡进 (@HuXijin_GT) August 17, 2021
„Кина је то видела“, додаје.
Говорећи током састанка 28. јула 2021. године са делегацијом талибана у Тјенцину, државни саветник и министар спољних послова Ванг Ји изјавио је да су талибани „важна војна и политичка снага у Авганистану и да се очекује да ће одиграти важну улогу у миру, помирењу и процесу реконструкције у земљи“.
[table id=1 /]
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.