Грађани већ осећају поскупљења основних животних намирница, а најављује се и поскупљење струје, комуналија, гаса… Стручњаци упозоравају на драстичан пад стандарда
Последњих недеља, цене основних животних намирница и горива драстично су скочиле. За наредни период се најављује поскупљење струје, комуналија, гаса… Стручњаци кажу да уз даља поскупљења следи – пад стандарда.
Као основну животна намирницу – поскупљење га није заобишло. Са 46 поскупео је на 49 динара. Процене пекара су да ће цена хлеба можда доћи и до 80 динара. И остале намирнице последњих недеља прате вртоглави раст цена.„Намирнице су највише поскупеле, ајде ово остало ту и тамо, али намирнице су катастрофа“
„Месо је било јунеће 860, сад је 1300, је л’ то велико поскупљење, 50 посто скоро, то је срамота“
“Баш је онако доста тога скочило и сваки дан кад одете у продавницу више не знате шта вас очекује тамо кад дођете”
“Све је поскупело”
Н1: Како Вам изгледа ова ситуација?
“Одлично, не може бити боље”
“Не да сам приметила, него је јако скупо све”
Н1: Шта је највише поскупело?
“Ја сам сад купила рибу, јако је скупа, сом вам је 1600 динара килограм”, кажу грађани.
Осим меса, рибе, горива, летњих аранжмана – представници државе најављују поскупљење струје.
Подаци показују да се може очекивати скок цене гаса, грејања, Инфостана, јавног превоза. Поједини медији преносе да Крагујевчани могу да очекују поскупљење одвожења смећа. Ту услугу би убудуће могли да плаћају 8,4 динара уместо садашњих седам динара по квадрату стана или куће.
Исту услугу скупље би могли да плаћају и они који живе у Новом Пазару. У том граду се очекује и поскупљење пијаће воде. Исти сценарио предстоји и општини Бечеј.
Цене услуга је подигао МТС, али и Супернова. Пакети који садрже интернет, телевизију, фиксну и мобилну телефонију – у МТС-у су скупљи од 200 до 1.000 динара. Те цене компанија је покушала да компензује и повећањем брзине интернета уз увођење нових мобилних тарифа, док је Супернова повећала цене пакета од 150 до 400 динара.
“Храна је евидентно већ поскупела и ја мислим да ће тек да поскупи, зимница – питање је шта ће ове године моћи да се спрема и у којим количинама, тако да ће то бити врло велики удар на домаћинства, надам се да ће држава имати слуха да мало покуша да ублажи неке мере – да ли да снизи порезе на имовину, да ли да замрзне цене комуналија, неке цене морају мало да се контролишу, иначе нам следи драстичан пад стандарда код становништава”, нагласио је Милорад Филиповић, професор Економског факултета.
Из Националне организације потрошача Србије кажу да је у овом тренутку незахвално очекивати да Србију заобиђе поскупљење, с обзиром на ситуацију у Украјини. Наводе и да би држава требало да уведе нови пакет мера, који би заштитио грађане.
“Очекује се енормно поскупљење, тако да мора се размишљати о том неком дугорочном плану како обуздати каснији раст цена. Није то трајно решење да се ради једном месечно ограничење цена, мора се неки конкретнији пакет мера који ће се одразити на то и да се заштите на неки начин наши домаћи произвођачи и потрошачи”, сматра Марко Драгић из Националне организације потрошача Србије.
Економски стручњаци поручују да је скок цена – прилагођавање на реалност. Кажу да су ратни сукоби и санкције довели до поскупљења у целој Европи. Упозоравају и на то да се у наредном периоду може очекивати да ће у радњама бити свега, али да грађани неће имати пара за куповину.
Н1
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.