Боцан-Харченко: Дешавања на Косову Русија је очекивала
Амбасадор Русије у Србији Александар Боцан-Харченко ексклузивно је говорио за РТ Балкан о ситуацији на Косову и Метохији нагласивиши да се и раније дешавало да је она била врло близу тачке кључања.
“Сви смо томе били сведоци и редовно разговарали на тему кризе која се стално понавља и која је ишла ка заоштравању из различитих разлога. Али, сада се нећемо враћати назад, зато што у овом тренутку имамо ситуацију коју би требало оценити, и заиста ова растућа тензија није почела ове недеље, односно прошлог петка, већ је присутна дуже време”, рекао је Боцан-Харченко за РТ Балкан.
“Ова ситуација је опасна јер би могло да дође до избијања још већег сукоба, конфликта и обнављања крвопролића на северу Косова, а то да може да дође и до ширења тензија на цео Балкан, или бар на један део балканског региона, је очигледно, зато ми је тешко да кажем, можда неко боље зна, не могу да се сетим ниједног проблема који је изникао у току конфликата у бившој Југославији, који је био решен потпуно, поуздано и праведно. И зато жаришта остају. Осим Косова могу да наведем као пример и Босну и Херцеговину, Републику Српску, постоји цео комплекс проблема који је везан за тај део балканског региона. Хтео бих и да напоменем стремљење различитих албанских лидера и у Тирани и ван ње, ка стварању велике Албаније, што представља стални извор провокација у региону, као и увек кроз историју. Крвопролиће на Косову, у Србији, је опасно само по себи, зато што ће Србија као највећа и најважнија земља региона бити увучена у конфликт, али је опасно и због саме могућности да се створе сукоби и у другим деловима Балкана”, нагласио је он.
Како наглашава, Европска унија, као и Запад у целини, показивали су све време једностран приступ у решавању проблема, наравно и пре почетка ових преговора које називамо дијалог Приштине и Београда уз посредовање Европске уније.
“Тешко да можете да нађете неки случај или етапу у решавању проблема у бившој Југославији, почевши од 1991. године, када је Европска унија имала потпуно непристрасан став. И стремљење да се подржи противник Србије увек је било присутно, посебно у решавању проблема Косова. Зато не могу да кажем да смо имали било какве илузије и да смо се тешили надом када су почели преговори, када је било речи о томе да их и Русија подржи, и да бисмо помогли и у Уједињеним нацијама да добију одобрење Генералне скупштине. Да, то смо урадили и ЕУ нас је уверавала да ће играти улогу, како они сами воле да кажу, поштеног посредника”, истакао је амбасадор.
Али, како истиче, као што видимо то се није десило.
“Ми нисмо то тек сад схватили и главно је то да су кључни договори који су били постигнути пре више од десет година, пре свега имам у виду Заједницу српских општина, остали само на папиру. Да је постојала жеља таквог посредника као што је Европска унија коју подржава Америка, они би врло лако убедили Приштину да спроведе потписано. Јасно је да није било такве жеље, а постојала је жеља да хушкају Приштину да тај документ користе само као параван да би се припремила за успостављање потпуне контроле над севером Косова. То је заправо прави разлог. Да је испуњен договор о формирању ЗСО у потпуности, онако како је формулисан и потписан, без изузимања делова и под потпуном контролом, на северу Косова не би било већине ових проблема, и не бисмо били сведоци тако опасне ескалације и нових хошкања на северу покрајине”, напомиње он.
На питање са чиме су повезани, по његово мишљењу, покушаји да се кривица за сукобе пребаци на оне који протестују на КиМ, Боцан-Харченко је упитао са чиме су повезани било који њихови покушаји у било којој ситуацији.
“У сваком одговору се враћам на већ давне догађаје, али ту се види једна те иста логика. Сада, као и много пута раније, то је покушај да се сва кривица свали на Србе. Узмите рат у Хрватској, Босни и Херцеговини, на Косову пре агресије НАТО-а, увек се кривица сваљивала на Србе”.
“То је још један пример да се кривица сваљује на локалне Србе, и у неким изјавама које смо чули са Запада, и на Београд, који наводно подстиче агресивне снаге на северу Косова. Уствари, ако погледамо чињенице и реалан развој ситуације од петка, видимо да су агресију показали представници Приштине. То је доказано. Председник Вучић је на нашем састанку у уторак показао и ставио на папир хронологију догађаја. То је предао и земљама Квинте, где се све јасно види, ко хоће да види реалну слику, а то је да је све почело провокацијом косовских специјалаца, док је Кфор отворено стао на страну Приштине, чиме су фактички постали телохранитељи косовских специјалних јединица, и прикривали их. А специјалци су агресивно дејствовали и пуцали сакривени иза леђа Кфора”, рекао је амбасадор.
Тако да је,како наглашава, слика сасвим јасна.
“Што се тиче Срба који су започели протест управо као миран, никакве агресије није било и јасно је да он био оправдан и да је морао да се деси због тзв. избора у априлу и свега што им је претходило. Ми смо то и очекивали. Русија је о томе говорила и на заседању Савета безбедности УН. Стално смо указивали на опасност и могућу ескалацију напетости”, истиче.
На питање зашто су избори за градоначелнике проглашени легитимним, када је излазност била мања од 4 одсто, Боцан-Харченко каже да је то још једна лаж и фалсификат Запада.
“Одговор је веома прост, мени није познато, али мислим да је ово случај без преседана да се избори признају, подржавају, говори да је све то законито, легитимно, без обзира на излазност од три одсто. Ако ћемо искрено, сама прича о излазности, када је свеукупно изашло свега три одсто грађана, и то само албанско становништво, а Срби уопште нису учествовали или бисмо могли да их избројимо на прсте једне руке, сигурно је да се такви избори не могу признати. То је очигледно. Да би избори успели, и то је најважније, неопходни су вам гласачи, којих у овом случају није било. Реч је о организовању избора као параван и камуфлажа за довођење албанских градоначелника у четири српске општине. То је сасвим очигледно и Запад је то признао и знао, и управу ту идеју и шему гурао”, истиче.
Говорећи о томе зашто власти самопроглашеног Косова не излазе у сусрет српском становништву, већ игноришу његове интересе он каже да не би говорио о уступцима, већ о разумним компромисима, који су формално били проглашени циљем дијалога Београда и Приштине, како би се односи нормализовали.
“И да је ЕУ деловала непристрасно, и вршила притисак на Приштину без обзира што је све више присутно мишљење, такође формирано од стране Запада, да је Приштину тешко дисциплиновати, да су постали превише самостални, све то није тачно, већ је чињеница да се на Приштину уопште и не врши притисак. И наравно у таквој ситуацији, приштински режим може да ради шта му падне на памет и да праволинијски штити само своје интересе. А њихов интерес сигурно није нормализација односа са Београдом и гаранција безбедности и нормалног живота за Србе на северу, него наметање пуне контроле на целој територији аутономне покрајине, укључујући и делове где живе Срби, и то је циљ”, рекао је.
“Разумете ли о чему се ради, овде је најважнији став Запада, а не позиција Приштине, која је секундарна. И режим у Приштини, као и кијевски режим у Украјини, су марионете, за Запад они су инструмент за спровођење своје политике. На Косову се мало шта променило. Хајде да се подсетимо како су спремали Косово за тзв. независност. Постојали су преговори, у неколико фаза, у разним форматима и негде пред крај преговора почели су да говоре, и то је био званичан став, да је пожељан компромис са Београдом, али ако до тог не дође, Приштина ће добити могућност да прогласи независност. Ко ће водити преговоре ради компромиса када је могуће само одуговлачити и остварити свој циљ 100 одсто. Исто као и сад”, каже амбасадор Русије у Србији.
Коментаришући ситуацију да Приштина по први пут трпи неке санкције због својих потеза, Боцан-Харченко наглашава да је то лицемерје и фарисејство.
“То да тако отворено и очигледно било који потези Приштине остају некажњени, свима је јасно и то је за Запад рањиво место, и за Брисел и Вашингтон. На ту болну тачку врло успешно је притисла Марија Захарова, када је подвукла да постоји критика упућена Приштини, али пост фактум, и питала где су санкције. Ако заиста хоћете нешто да урадите, онда примените те санкције., као што и радите у случају других држава веома лако. И то их је очигледно заболело, зато што су већ следећег дана почели да причају о санкцијама. А да видимо о чему се заправо ради? Реч је о забрани учешћа Приштине у војним вежбама. И? Каве су то санкције? При том знамо да ће се војна сарадња Запада и Приштине наставити, да ће их и даље наоружавати беспилотним летелицама и другим оружјем”, каже он.
“Косовске безбедносне снаге се свакодневно обучавају са циљем да се претворе у војску, и у томе учествује Кфор, упркос својим овлашћењима. Ако причамо о повећању броја војника Кфора, и то ћу после поменути, али дајте сад да завршим о санкцијама. Као друго, причало се и о томе да се Приштини неће указати подршка за пријем у међународне организације и структуре. И то је све остало на речима. Зашто се све то тако гласно изговара када је могуће једним потезом малог прста зауставити процедуру за пријем Приштине у Савет Европе, што није урађено. Не видимо никакве практичне кораке. То се ради како би се замазале очи и да би сви мислили да се Приштина налази под притиском пост фактум. Исто тако фарисејство је и предлог за одржавање нових избора на северу Косова”, додаје.
Како сматра, овде је реч о нечем другом, да је ситуација неучествовања Срба на изборима и у органима власти повезана са тим што Србе обмањују и категорички одбијају да формирају ЗСО, што би решило све ове проблеме.
“И сада ЗСО нико и не помиње, већ се предлажу неке полумере или отужно понављање избора. Хајде поново да организујемо изборе. Хајде. Десиће се све исто. Уверавам вас да ће говорити да су једни те исти људи опет победити на изборима. Нема никаквих мера, а прва хитна која би требало да се примени је повлачење косовских специјалних јединица, која би могла да се спроведе за сат времена. Али они остају на истом месту. Сви главни узроци конфликта, кризе и нестабилности и даље су присутни. И напокон, предлаже се повећање броја припадника Кфора, наводно ради подршке стабилности на северу покрајине. Зар се о томе заиста ради? Кфор мора да испуњава мандат УН, да буде непристрасан, не стаје ни на чију страну. Чак и да их је упола мање, али да дејствују онако како је написано у резолуцији УН 1244, не би било проблема. Повећање броја припадника Кфора, а тачније појачавање присуства НАТО-а на Косову, представља још једну антисрпску меру”, закључио је Боцан-Харченко.
Говорећи о недавним речима председника Србије Александар Вучић, који је говорио о протестима у Београду, рекао да њихов циљ није он него Србија, и нагласио да је добио упозорење од пријатељских служби са истока, да је у току покушај обојене револуције, Харченко каже да о томе сведочи цела ситуација, с озбиром да се такви протести нису десили само једном.
“Сада је, и ја сам о томе говорио, интересантан моменат да се ситуација анализира, а то је управо што се поклапа тренутак ескалације на Косову са протестима у Београду. Све се дешава у неколико дана и можемо само да закључимо да је то очигледан притисак на руководство Србије, председника Вучића и владу на свим фронтовима. Први фронт је Косово, други Београд или обрнуто. Циљ или задатак Запада је промена политике Србије, Западу су крајње неопходне две ствари, признање или подршка Србије антируским санкцијама и наравно признање Косова”, рекао је амбасадор.
“И једно и друго има за Запад широк и суштински карактер или значење, можемо рећи геополитичко зато што Запад не може да призна и помири се са тим да је Србија својом позицијом против антируских санкција, не дозвољава да се заврши формирање антируске баријере у источној Европи. То је озбиљан проблем, пропуст, како они сматрају, и настављају тако да мисле без обзира на тврду позицију коју заступа председник Вучић, да је могуће Србију до краја стиснути. Немамо повод да сумњамо да ће председник и влада у Београду остати при одлукама које су донете пре годину дана. Али Запад тако мисли и наставља са притисцима. А признање Косова је завршетак косовског пројекта, дељење и слабљење Србије. Наравно, да би се процес завршио, неопходно је његово признање. Важна је намера Запада, у садашњој ситуацији имајући у виду и Украјину, покаже да се у делу Косова све завршило мирно и уз компромис, да је Београд признао Косово, а са признањем Косова, заједно иде и то и да је агресија НАТО-а била оправдана. Запад хоће признање Косова као оправдање своје агресије, својих потеза, у време конфликта на Косову, и уопште у бившој Југославији”, закључио је амбасадор Русије у Београду за РТ Балкан.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.