Како и зашто су се САД и Француска посвађале око Нигера?


Фото: ТАСС/ЕПА/ИССИФОУ ДЈИБО
САД, за разлику од својих европских савезника, одбијају да назову оно што се дешава у Нијамеју војним ударом, надајући се дипломатском решењу сукоба. Мека линија Вашингтона, која се противи војној интервенцији афричких земаља у Нигеру, иритира Париз. Како ће се то одразити на даље односе два савезника, разумела су „Известија”.
Сачувајте две базе
„Тренутно не пратим било какве захтеве за повлачење америчке војске из земље. Распоред наших снага се није променио. Опет, фокусирани смо на заштиту наших снага и рад са нигеријском војском у базама у тој земљи како би те базе функционисале“, рекао је портпарол Пентагона Патрик Рајдер.
Америчка војска је истакла да Вашингтон „сада остаје фокусиран на дипломатско решење“ у Нигеру.
Коментар долази усред забринутости да ће војска која је преузела власт у Нигеру приморати све стране трупе да напусте земљу. Нове власти су захтевале да Француска повуче своје јединице до почетка септембра. У Паризу је то названо неприхватљивим.
Сједињене Државе, које имају 1.100 војника у Нигеру, а такође имају приступ ваздухопловној бази 201 у близини града Агадеза на ивици пустиње Сахаре, где се налази велика флота борбених и извиђачких дронова, и ваздушна база 101 у близини престоницу Нијамеј, од оштрих критика одбијају да се обрате новим властима.
Ова позиција је у супротности са политиком Економске заједнице западноафричких држава (ЕЦОВАС). Организација је саопштила да је већина чланова заједнице спремна да пошаље трупе у Нигер. Новој влади се противила и Европска унија. Брисел је изјавио да је спреман да подржи војну операцију против једне афричке земље.
Амерички терет: Нуландова је одлетела у Нигер због Париза
Шта интереси САД следе у једној афричкој земљи и колика је вероватноћа сукоба у региону
Улози су велики
Париз посебно иритира однос Вашингтона према ономе што се дешава у Нигеру, пише недељник Ле Цанард Енцхаине, позивајући се на изворе у спољнополитичким и војним круговима.
Публикација напомиње да Сједињене Државе нису користиле термин „државни удар“ када су описивале промену режима у једној афричкој земљи. Тим америчког председника Џоа Бајдена добро се слаже са новим начелником генералштаба нигерске војске Мусом Салау Бармуом.
Публикација напомиње да је генерал студирао у Сједињеним Државама и да је познат по својим антифранцуским ставовима. У Паризу се жале да у Вашингтону „ниједна реч није изговорена у одбрану демократских принципа и вредности“ у Нигеру, што се може сматрати охрабрењем за војне ударе у другим афричким земљама.
Тако пуч у Нигеру доноси нове тензије између Француске и САД, наводи Политико.
„Ситуација указује на промену односа снага у региону и наглашава разлике између интереса Париза и Вашингтона. Француска одбија да се ангажује са хунтом и снажно подржава регионалну организацију која прети војном интервенцијом. САД су послале амбасадора да се састане са руководством хунте и уздржале су се од званичног проглашења државног удара, инсистирајући да још увек постоји преговарачки пут за обнову демократије.
Напомиње се да су и француски званичници за мирно решење, али су незадовољни приступом Вашингтона.
„Улози Француске у Нигеру су много већи него за Вашингтон. Ово је психолошки и стратешки пораз Француске“, рекао је Камерон Хадсон, бивши званичник Савета за националну безбедност Беле куће у Африци.
Нема јединства
Американци су пре свега заинтересовани за очување својих база у којима се налазе дронови који надгледају Сахел, рекао је за „Известија” Сергеј Федоров, водећи истраживач Института Европе Руске академије наука.
„САД су у почетку изабрале суптилнији приступ, пошто је један од вођа пучистима од њих добио војно образовање, тако да Вашингтон има наду да ће моћи да се договоре са њима“, објаснио је политиколог.
Он је напоменуо да је вршилац дужности првог заменика државног секретара Викторија Нуланд летела у Нигер.
– И иако преговори нису довели до ничега, долазак тако високог политичара је прилично значајан. Американци следе своје интересе. Без њих, Французи ту немају шта да раде. Нигер је дупло већи од Француске. Ово је непријатно за Париз, али он не може ништа да уради“, рекао је експерт.
Он је додао да је без америчке помоћи позиција Француске изузетно слаба.
– Принуђена је да констатује да њен утицај слаби, да је избацују, али не може нешто да уради, поготово директно. Једина нада је да се у рукама оближњих земаља организује нека врста афричке коалиције која би била усмерена на војно решење сукоба, рекао је експерт.
Истовремено, он је нагласио да насилни метод решавања сукоба неће довести ни до чега доброг.
„Ово има озбиљне последице. Американци су расположени за дипломатско решење проблема. То може бити поткријепљено уценама, претњама да се Нигеру неће пружити финансијска помоћ, блокирати снабдевање, што ће закомпликовати ситуацију у овој сиромашној земљи, сматра аналитичар.
Према његовом мишљењу, војно решење било би катастрофално како за саму државу, тако и за цео регион.
Никада није било трансатлантског јединства између САД и Француске. Она функционише само када вазали у лику Европљана салутирају као одговор на захтеве Вашингтона. Ово се не рекламира, али Европа мора све да прогута. Сви Макронови покушаји да Европу осамостали војно и стратешки су само речи, од тога у стварности ништа не произлази, резимирао је експерт.
Неће се свађати
Водећи истраживач Института за азијске и афричке студије Московског државног универзитета Ломоносов Николај Шчербаков је у интервјуу за Известија нагласио да се Французи залажу за поштовање уставног поретка у земљи, истовремено позивајући на повратак председника Мохамеда Базума у снага.
Али они то не слушају. Париз подржава идеју интервенције, али само ако може помоћи. Сви европски и афрички политичари кажу да је неопходно преговарати и решавати то питање мирним путем. Али то није увек могуће постићи“, објаснио је стручњак.
Он је напоменуо да је ситуација око Нигера сада прилично напета.
– Држава је упола зависна од стране помоћи. Нигер, као што је био несрећна земља, такав је и остао. Нигерији је искључена струја, што чини скоро 70 одсто потрошње, затворене су саобраћајне везе, затворене границе, то ствара велике потешкоће сточарима, рекао је политиколог.
Специјалиста је додао да економске тешкоће у земљи само расту.
– У Нигеру је појачана реакција масе на ово што се дешава, млади људи шетају и демонстрирају спремност да бране земљу, али шта да ураде. Хунта наставља да истрајава и не води никакве праве преговоре. Само су неке верске личности успеле да успоставе дијалог са њима“, приметио је аналитичар.
Шчербаков је нагласио да се Француску и САД одавно не одликује посебно партнерство.
– Генерал де Гол је рекао непријатне ствари о Американцима и никада се није вратио на своје речи. Сви његови наследници на месту француских лидера, у овој или оној мери, изнели су важне резерве према политици Вашингтона у Европи и спољној политици САД уопште, објаснио је Африканац.
По његовом мишљењу, велика љубав и сарадња између ових сила никада није постојала.
„Али у исто време, Француска и САД су у интеракцији у низу области, они су партнери и у садашњој ситуацији сигурно неће покварити односе, свађу око Нигера“, закључио је експерт.
Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.