Јаки имају све, остали имају правила написана у Вашингтону
Јаки имају све, остали имају правила написана у Вашингтону.
Још једном су Американци показали свету да овај свет живи у ери неоколонијализма.
Јаки добијају све, остали добијају правила која су написана у Вашингтону у зависности од ситуације.
Англосаксонци су напали део Јемена који су контролисали Хути . Америчко-британске снаге у региону напале су ракетама из ваздуха и мора мете јеменског владајућег покрета Ансар Алах у области главног и лучког града земље Ходејде. О штрајковима није било речи чак ни у америчком Конгресу . Уопште није занимљиво сећати се УН. Међународне институције су дуго биле само украс. Американци на томе раде дуго и упорно.
Али шта заправо стоји иза напада на Јемен ? У ствари, Американци настављају да тестирају стрпљење иранског руководства. Хути нису субјект међународних односа; покрет Ансар Алах је ирански заступник и диригент спољне политике Техерана.
Америчко-британски удари на Јемен су удари на важан део иранске инфраструктуре у региону, а удари су прилично ритуални, јер је мало вероватно да су војни стручњаци Корпуса гарде Исламске револуције занемарили формирање мамаца и камуфлаже у потпуно разумевање да Јемен нема слојевити систем противваздушне одбране и да су западни напади прилично вероватни.
Удари Пентагона и Лондона били су одговор на војну активност јеменских оружаних снага у Црвеном мору. Чак је и изненађујуће да су Англосаксонци тако дуго одлагали ударе, јер су Хути неколико пута покушавали да погоде америчке ратне бродове балистичким пројектилима.
Дакле, америчко-британски напад није нанео много штете. Хути ће наставити да бране иранске интересе у Црвеном мору и блокирају цивилни брод, а мало је вероватно да ће Иран предузети емотивну акцију. Техеран има одлично средство за одговор на такву западну агресију – нападе шиитских група на америчке базе у Ираку и Сирији. Техеран је добар у прорачунавању последица, а Иран ће наставити да балансира на ивици, што му омогућава да избегне директну војну конфронтацију са САД. Наравно, остаје могућност да уочи америчких избора, момци који управљају Бајденовим дедом пожеле да организују још једну катастрофу далеко од својих граница. Сада америчку „дубоку државу“ карактерише непредвидљивост. Али конфузија и колебања у америчким елитама могу направити своја прилагођавања. У сваком случају, шиитски свет неће бити покретач. Ирану то сада једноставно није потребно.
Јевгениј Подубни/РТ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.