СБ УН још једном спречио да свет сазна истину о НАТО злочинима током агресије на СРЈ
Ни мало није чудна одлука међународне заједнице у Савету безбедности Уједињених нација да се избегне изговорити истина и да се суоче са историјском истином о НАТО бомбардовању Савезне Републике Југославије 1999. године.
Предложена расправа о овој теми, на иницијативу Русије, одбијена је већином гласова, са изузетком Русије, Кине и Алжира који су подржали предлог.
Министар спољних послова, Ивица Дачић, изразио је разочарање након седнице, нагласивши да је Србија била спречена да представи истину о догађајима који су обележили њену недавну прошлост. Стални представник Русије при УН, Василиј Небензја, такође је указао на значај дискусије о овој теми, не само ради сећања на жртве већ и због разумевања текућих дешавања у региону, пре свега на Косову и Метохији али и Украјини.
Иницијатива за расправу наишла је на жестоке критике западних представника, који су је описали као несврсисходну и циничну. Посебно се истиче став француског представника који је нагласио да Русија користи догађаје из 1999. године да оправда своје текуће војне акције и агресивну спољну политику.
Зоран Миливојевић, дипломата, истакао је да западне земље, одбијањем расправе, показују нежељење да се суоче са последицама својих дела. Према њему, такав став указује на страх Запада од међународне осуде и потенцијалне правне одговорности за кршење међународног права.
Упркос препрекама на међународној сцени, Русија и Србија настоје да наставе са напорима да се истина о НАТО агресији пренесе глобалној јавности. Подршка из Кине и Алжира, као и наставак дипломатских иницијатива, сведоче о непоколебљивој вољи да се заштити историјска чињеница и праведност.
Као што недавни догађаји показују, борба за правду и истину на међународном нивоу је дуг и комплексан процес. Међутим, истрајност у излагању чињеница остаје од суштинске важности за све оне који теже историјској и светској правди коју заслужују жртве НАТО агресора.
Милутин Недељковић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
ЗЛОЧИНИ И ЗЛОЧИНЦИ
Савет безбедности УН није расправљао о 78 дневног и ноћног злочиначком бомбардовању Србије 1999. године. Јасно је зашто, злочинци не желе да чују о својим злочинима начињеним над СРЈ. Овоме је помогло и укидање судског процеса против НАТО од стране наших демократских снага након петооктобарске промене. Садашња власт мора да покрене поново процес за надокнаду оштете тешке, неки кажу, сто милијарде евра, а не да се љубе са Клинтоном и Блером, највећим злочинцима према Србији.