194 државе чланице СЗО сложиле су се да почну да хапсе грађане који се противе вакцинама против птичијег грипа
Светска здравствена организација (СЗО) направила је велики корак у борби против ширења дезинформација о вакцинама, али по цену која ће сигурно изазвати бурне реакције широм света.
На недавном састанку Светске здравствене скупштине, 194 државе чланице сложиле су се да почну хапсити и кривично гонити грађане који се противе вакцинама против птичијег грипа. Ова одлука је усвојена без велике помпе у мејнстрим медијима, што је додатно подстакло сумње и страхове.
Амандмани који мењају свет
Нови амандмани на Међународне здравствене прописе (МЗП) донети су у светлу лекција научених из пандемије Ковид-19. Ове измене уклањају национални суверенитет земаља чланица у питањима јавног здравља, дајући СЗО широка овлашћења да доноси законе и у западним земљама. Оно што је најконтроверзније, нови прописи криминализују говор који СЗО оцењује као подривање званичног наратива.
Тедрос: „Данас су земље света ушле у историју“
Директор СЗО Тедрос Аданом Гебрејесус објавио је да је ово историјски дан за глобално јавно здравље. „После две године преговора, усвојили смо пакет измена и допуна Међународних здравствених прописа на основу лекција научених из пландемије Ковид-19,“ рекао је Тедрос.
Ова одлука значи да ће свака особа која јавно износи ставове против вакцина против птичијег грипа ризиковати хапшење и кривично гоњење. СЗО тврди да су ове мере неопходне како би се зауставило ширење дезинформација које могу угрозити јавно здравље. Међутим, критичари упозоравају да ће овакав потез значајно нарушити слободу говора и изражавања.
Правни експерти такође упозоравају да ће ова одлука довести до бројних правних изазова, посебно у земљама где је слобода говора заштићена уставом.
Последице за национални суверенитет
Једна од највећих брига у вези са овом одлуком је губитак националног суверенитета у области јавног здравља. СЗО ће сада имати моћ да доноси законе у другим земљама, што представља значајан преседан у међународним односима. Овакав потез могао би довести до јачања тензија између националних влада и СЗО, као и до политичких криза у многим земљама.
Одлука СЗО да хапси и кривично гони противнике вакцина против птичијег грипа представља један од најконтроверзнијих потеза у историји ове организације. Иако је намера да се заштити јавно здравље похвална, начин на који је ово постигнуто поставља многа питања о будућности људских права и слободе говора. Јасно је да ће ова тема бити у центру пажње светске јавности и у наредним месецима и годинама.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.