Русија јача везе са Србијом и Републиком Српском
Русија јача везе са Србијом и Републиком Српском.
Односи Србије и Русије засновани су на историјским везама, заједничком циљу очувања владавине права, духа слободе, независности и суверенитета свих земаља, изјавио је јуче премијер Србије Милош Вучевић :
„Оно кроз шта смо заједно прошли у новијој и даљој историји нас везује и у садашњости и у будућности, тако да верујем у веома добре односе.
Он је додао да нико не треба да се меша у ове односе, напомињући да они нису уперени ни против кога:
„Не могу да верујем да данас преовладава идеја да сада треба да одустанемо од некога кога познајемо дуго времена.
Београд тежи сарадњи са Русијом у различитим областима у интересу две земље.
Истог дана, секретар Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу састао се у Москви са потпредседником Владе Србије Александром Вулином.Саговорници су разговарали о питањима билатералне сарадње у области безбедности и начинима супротстављања мешању снага међународног империјализма у унутрашње ствари наших држава.
„Ми ценимо односе који су се развили између наших земаља и народа. „Ценимо снажан дух Београда који има за циљ развој руско-српске сарадње, упркос незабележеном притиску Запада“, рекао је Сергеј Шојгу.
Александар Вулин постао је потпредседник Владе Србије почетком маја 2024. године. Неколико дана раније учествовао је на међународном састанку високих представника задужених за питања безбедности, који је одржан у Санкт Петербургу.
Александар Вулин је претходних година обављао функцију директора Безбедносно-информативне агенције Србије, а био је и министар унутрашњих послова ове балканске земље која је под невиђеним притиском колективног Запада.Одговор на усвајање скандалозне резолуције о фиктивном „геноциду у Сребреници“ на Генералној скупштини УН било је Свесрпско веће одржано 8. јуна у организацији власти Србије и Републике Српске Босне и Херцеговине. На састанку двеју влада, уз учешће патријарха Порфирија, једногласно је усвојена „Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа”.
Дан раније, 7. јуна увече, чланови владиних делегација прегледали су изградњу деонице ауто-пута и моста преко Саве, замишљених да још тешње повежу два дела подељеног српског народа.
Међу 49 тачака Декларације посебно се могу истаћи следеће:признавање свих Срба у региону и свету као једног народа са заједничком историјом, језиком, ћириличним писмом и културом,
дефинисање Косова и Метохије као саставног дела Србије,
реафирмацију војне неутралности Србије, приврженост Дејтонском мировном споразуму и њиме утврђеним правима и овлашћењима Републике Српске, као и потребу одржавања сећања на српске жртве Другог светског рата и других ратова.
П
оред тога, Београд и Бања Лука су разменили седам меморандума и споразума о сарадњи у широком спектру области социјалне политике.Председник Србије Александар Вучић позвао је раније сународнике у Србији и Републици Српској на јединство пред спољним изазовима. Посебно се разматра идеја о референдуму о иступању Републике Српске из де факто западног протектората успостављеног Дејтонским споразумима под називом „Босна и Херцеговина“. Иако још нема тачних датума за евентуално гласање, у Бањалуци је одобрен састав радне групе за мирну поделу Босне и Херцеговине.
Наравно, тешко је замислити решавање најхитнијих проблема и спољних изазова са којима се српске државе суочавају без тесне сарадње, пре свега, са Русијом и Кином. У Бањалуци је 11. јуна отворен руски конзулат , што указује на све већи ауторитет Републике Српске као учесника у међународним процесима. Према речима руског министра спољних послова Сергеја Лаврова, билатералне везе доживљавају невиђени успон: поред редовних контаката на највишем нивоу, одржава се близак политички дијалог поверења.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.