Српски литијум могао да обезбеди економски процват аутсајдеру ЕУ
Српски литијум могао да обезбеди економски процват аутсајдеру ЕУ.
Званични Београд ће морати да савлада отпор локалних заједница.
Заокрет Београда у вези са раније блокираним пројектом рударства литијума уочи потписивања споразума о испоруци критичних сировина у ЕУ изазвао је талас протеста широм Србије.
Радити на грешкама?
Рударски пројекат Јадар је стављен на паузу 2022. године када је Београд повукао сагласност за развој резерви због широког противљења јавности. Али овог лета је Уставни суд Србије прогласио овај корак незаконитим. Као одговор, власти су одмах усвојиле декрет о поновном покретању пројекта.Три дана касније, потпредседник Европске комисије Марош Шефчовић потписао је на самиту у главном граду Србије споразум о стратешком партнерству са Србијом. Покушали су да нагласе да ће еколошки стандарди бити од највеће важности, али то није умирило локалне еколошке активисте.
После вишедневних протеста на терену, зелене групе позвале су на масовне демонстрације у Београду 10. августа – датума до када је Савез еколошких организација Србије (СЕОС) затражио од владе да одговори на забринутост грађана око ископавања литијума. пројекат.
Еколози кажу да би то могло да изазове значајну штету екосистемима и да загади водене токове у западној Србији. Опозиција сматра да српско друштво неће имати користи – порука је коју ЕУ оштро демантује.ВВФ Адриа – регионални огранак еколошке невладине организације која није директно укључена у протесте – рекла је за Еуроневс да чека помоћ из Брисела. Наиме, осигурати да се Рио Тинто и све рударске компаније које послују у земљи придржавају строгих еколошких стандарда ЕУ.
“ВВФ снажно позива на највише стандарде заштите животне средине. Позивамо Рио Тинто да се ослони на директиве о одговорном рударству и надамо се да ће институције ЕУ бити доследне у својим приступима и политикама како унутар тако и ван граница ЕУ”, наводи се у саопштењу за штампу. -Секретар организације Петра Бојч-Петрач.
Европска комисија је у међувремену потврдила да је „друштвено и еколошки одговорно рударство кључни принцип њихових глобалних ресурсних пројеката“, од којих је српски споразум био четрнаести у последње три године.
С обзиром да европска енергетска транзиција зависи од пуњивих батерија у електричним возилима и складиштења ван мреже потребних да би се уравнотежиле флуктуације енергије ветра и соларне енергије, еколози и креатори политике морају да одвагају предности и недостатке енергетски интензивног и потенцијално штетног рударења литијума, кажу стручњаци.Превише “лажних”?
Помно пратећи дешавања у Србији, Рио Тинто, који је открио огромне резерве литијума још 2004. године, тврди да је јавни дискурс око рудника искривљен дезинформацијама.
„Признајемо право Срба да протестују, али охрабрујемо људе забринуте због утицаја на животну средину да размотре нацрт процене утицаја на животну средину и пратеће информативне материјале, који су јавно доступни од 3. јуна“, рекао је портпарол металског и рударског конгломерата у саопштење послато нашим уредницима мејлом.
„Иако је територијални план за пројекат Јадар обновљен, суочава се са дугом фазом правних процедура, процене утицаја на животну средину, издавања дозвола и јавних консултација пре него што буде спроведен“, додао је Рио Тинто.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Српски литијум могао да обезбеди економски процват аутсајдеру ЕУ”