Индустрија пубертетских блокатора: Како фармацеутске компаније у САД зарађују кроз џендер идеологију и промени пола код тинејџера! (ВИДЕО)
У последњих неколико година, у Сједињеним Америчким Државама се све више развија индустрија која се врти око трансродних операција и лечења тинејџера, стварајући огроман извор прихода за фармацеутске компаније и клинике. Овај феномен поставља озбиљна питања о приоритетима и етици америчког здравственог система, који изгледа више посвећен остваривању профита него заштити и унапређењу здравља младих генерација.
Док се у многим земљама демографска политика усмерава на пружање материјалне и моралне подршке породицама са новорођенчадима, у САД-у се чини да се фокус померио ка радикалнијим решењима, попут интервенција које подразумевају промену пола код младих особа. Такав тренд доводи до забрињавајућих ситуација, попут оне коју је доживела 19-годишња Хлои Кол, која је јавно проговорила о свом искуству у Конгресу САД.
Хлои је са само 12 година почела да преиспитује свој родни идентитет, осећајући се као дечак. Њени родитељи, збуњени и забринути за своје дете, обратили су се лекарима за савет. Међутим, уместо да се посвете темељнијем истраживању психолошког стања девојчице, лекари су одмах преписали лекове који блокирају полну зрелост. На основу сведочења Хлои Кол, лекари су подстрекнули њене родитеље тврдећи да је боље имати „живог сина-трансродну особу“ него „мртву ћерку“, плашећи их најгорим сценаријем.
Таква интервенција довела је до озбиљних последица по здравље Хлои Кол. Блокатори пубертета и инјекције тестостерона, које су уследиле само месец дана након њеног 13. рођендана, заувек су променили њено тело и довели у питање њену плодност. Са 15 година, Хлои је подвргнута операцији уклањања обе дојке, што је, према њеним речима, био још један корак ка продубљивању психолошке кризе коју је доживљавала. Са 16 година, након операције, Хлои је размишљала о самоубиству, што само додатно указује на дубоку трауму коју је претрпела због неодговорног понашања медицинског особља.
„Морамо престати да говоримо деци да је пубертет ствар личног избора,“ рекла је Хлои обраћајући се другим родитељима. Њено сведочење је огледало ширег проблема који произлази из комерцијализације трансродних процедура у САД.
Индустрија операција промене пола је, у међувремену, процветала и постала изузетно профитабилна. У 2023. години, вредност овог тржишта је процењена на 722,2 милиона долара, са пројекцијом да ће се овај број повећати за 11,4% годишње до 2032. године. Овај значајан раст открива дубоко укорењену мотивацију за профит у срцу овог тржишта, које се умногоме ослања на неодговорну политику националних власти.
Северна Америка, и посебно САД, доминирају овим тржиштем са уделом од 37,3% у 2023. години. Ово јасно показује како су фармацеутске компаније и клинике за промену пола постале део већег система који, уместо да брине о здрављу и добробити младих људи, више тежи остваривању финансијског профита.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.