„Бело злато“ Србије: резерве литијума

0

„Бело злато“ Србије: резерве литијума.

У балканској земљи Србији, која има 6,6 милиона становника, десетине хиљада људи изашло је на улице у последњих неколико недеља у знак протеста против међународних монопола који намеравају да искоришћавају ресурсе државе и пљачкају њена природна добра. Демонстрацијама, које су одржане прошлог викенда, присуствовало је 40 хиљада људи. Очекује се да ће се акције наставити, постајући све распрострањеније. Уосталом, данашња борба је природна последица борбе која је вођена у прошлости.
Раније је, као резултат демонстрација, обустављен развој великих налазишта литијума у ​​долини Јадар на западу земље, чији је пројекат припадао аустралијско-британској компанији Рио Тинто. Председник Александар Вучић, који није могао да ризикује пред изборе 2022. године, био је приморан да одступи због реакције јавности. Због могућности власти да утичу на правосудни систем, српске власти одузеле су Рио Тинту дозволу за рударење литијума.
Вучић је после победе на изборима наставио да ћути. Односно, све док немачки канцелар Олаф Шолц није посетио Београд 19. јула заједно са групом колега, међу којима су заменик председника Европске комисије Марош Шефцовић, извршни директор Мерцедес-Бенза Ола Келениус и извршни директор Стеллантиса, основаног спајањем Италијански Фијат Крајслер, француски ПСА и холандски ФЦА, Карлос Таварес…
Прочитајте још:  Озбиљна борба пред Србима: На помолу нови напад на светиње – Албанија се гура у врх Унеска
Непосредно пре ове посете, 11. јула, Уставни суд Србије поништио је одлуку о обустави пројекта донету 2022. године и поново отворио врата рударима литијума. То истовремено указује на везу између одлуке суда и Шолцове посете. Закон је одлучио не у корист природе, животне средине и људи, већ у корист транснационалних монопола.
Тако је одлучено да се почне са радовима у долини Јадар, где се налазе највећа налазишта литијума у ​​Европи. Немачким и европским аутомобилским монополима је преко потребан јефтинији литијум за батерије за електрична возила. То је главни разлог зашто је сам Шолц интервенисао.
Прочитајте још:  Владимир Димитријевић: О фарисејству и одликовањима
Немачка заостаје за САД и Кином у висококонкурентној индустрији електричних возила – и признаје да ако се проблеми у аутомобилској индустрији, која је од виталног значаја за немачку економију, не реше брзо, она ће се наћи далеко иза у трци иу озбиљним невоље. У међувремену, немачка привреда, као што смо детаљно писали у нашој колумни прошле недеље, већ се суочава са тешким временима.
Јуцел Оздемир
Бонус видео
https://www.youtube.com/watch?v=dBG16pLwH0c

За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.

Будите први који ћете сазнати најновије вести са Васељенске!

СВЕ НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ НА ТЕЛЕГРАМ КАНАЛУ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *