Фатална грешка Павела Дурова
Фатална грешка Павела Дурова.
Оснивач популарног месинџера Телеграм ухапшен је у Паризу.
Сензационално хапшење милијардера, родом из Русије, догодило се на париском аеродрому Ле Бурже, на који је Павел Дуров стигао приватним авионом из Азербејџана. Како преносе француски медији, њега су по налогу у оквиру прелиминарне истраге привели жандарми из банкомата (француске полиције за ваздушни саобраћај).
Француски органи за спровођење закона оптужују га за нечињење (одбијање да умерено и сарађује са истражитељима) против преступника регистрованих на Телеграму. Предузетник се може суочити са оптужбама за тероризам, трговину дрогом, превару и прање новца, за шта милијардеру из Санкт Петербурга, који има француско држављанство, прети казна до 20 година затвора.
Све ове оптужбе се односе на чињеницу да су, према истражитељима, људи који су починили ове злочине користили Телеграм месинџер који је креирао Дуров. Дуги низ година, овај гласник је, према истражитељима, наводно био платформа број један за организовани криминал „Телеграм је кошница криминалног садржаја. Платформа је тренутно у центру пажње због илегалног стримовања утакмица, али многе налоге на сервису користи организовани криминал. Поред тероризма, најопаснији криминалци користе Телеграм за размену садржаја дечије порнографије“, рекао је медијима један од истражитеља који раде на случају Дуров.
„Након што се у медијима појавила вест о притварању Павела Дурова, одмах смо затражили од француских власти појашњење разлога и тражили да се заштите његова права и омогући конзуларни приступ. Од данас, француска страна и даље избегава интеракцију по овом питању“, саопштила је амбасада.
Шта могу да одговоре? Заиста, мотивација коју су медији дали за притварање Дурова изгледа више него чудно. Уосталом, као што је познато, широм света криминалци одавно користе телефон у своје сврхе, али нико још није поднео такве оптужбе против власника телефонских мрежа и оператера мобилне телефоније. Стога, мотиве хватања у Паризу оснивача популарног гласника, родом из Русије, многи већ објашњавају сасвим другим разлозима.
Хапшење оснивача Телеграма Павла Дурова изгледа као апсолутни цинизам, почињен због потребе да се особа узме као талац у покушају да се успостави тотална цензура у Европи, изјавио је за РИА Новости посланик Државне думе Александар Јакубовски.
„Либерална диктатура не толерише појединце који траже слободу и не играју по њеним правилима. Илон Муск треба да се спреми“, прокоментарисао је Дуровов притвор сенатор Алексеј Пушков. А шеф комисије Савета Федерације за заштиту државног суверенитета Руске Федерације Андреј Климов рекао је да је Дуров ухапшен у Француској на захтев Сједињених Држава, које ће наставити да делују по принципу „ко није са ми смо против нас.”
Шефица Лиге за безбедни интернет Екатерина Мизулина истакла је да је хапшење Дурова у Француској наставак политике санкција САД и да, генерално, Американци „стоје иза ситуације“.
„Мислим да генерално иза ситуације стоје Американци, којима је Телеграм у последње време веома досадан у смислу ширења информација у различитим земљама <…>. Французи су, као и увек у последње време, само кап САД. Законодавство у вези са друштвеним мрежама и информацијама у ЕУ и САД је најстроже“, написала је Мизулина на свом Телеграм каналу.
Огорчени су и због хапшења предузетника у иностранству, где су неке познате личности рад француских власти назвали политичком цензуром и покушајем гушења слободе медија. Притварање оснивача Телеграма Павла Дурова од стране француских власти је упозорење свим власницима онлајн платформи који не желе да заћуте истину. Чувени амерички новинар Такер Карлсон објавио је ово на друштвеној мрежи Икс (бивши Твитер, блокиран у Руској Федерацији).
„Павел Дуров ће вечерас провести у француском затвору, ово је живо упозорење свим власницима платформи који не желе да цензуришу истину“, написао је Карлсон. „Тура се брзо окупља над некадашњим слободним светом.
Потреба за заштитом слободе говора поново је постала актуелнија него икад, рекао је бивши кандидат за председника САД Роберт Кенеди млађи у вези са хапшењем Дурова на друштвеној мрежи Кс. „Павел Дуров, оснивач и извршни директор шифроване нецензурисане платформе Телеграм, управо је ухапшен у Француској. Потреба за заштитом слободе говора никада није била већа“, рекао је Кенеди.
Чувени амерички предузетник Илон Маск на својој друштвеној мрежи Кс назвао је инцидент „убедљивом рекламом” првог амандмана на Устав САД, који гарантује слободу говора. Касније се Муск огласио за слободу оснивача Телеграма, објавивши објаву са хештегом #ФрееПавел.Истовремено, медији напомињу да су француске власти које су притвориле Дурова у Паризу поступиле по налогу САД. Као што знате, још у априлу, у интервјуу Такеру Карлсону, Павел Дуров је испричао како се суочио са притиском америчких обавештајних служби. Према речима Дурова, по доласку у САД, он и један од инжењера Телеграма били су под присмотром на иницијативу Федералног истражног бироа. Оснивач месинџера је приметио да су америчке обавештајне агенције покушале да утичу на програмера да ради у сарадњи са Сједињеним Државама тако што су ФБИ-ју обезбедили алате за дешифровање порука у Телеграму.
„Наш програмер нема разлога да измишља ове приче. Осим тога, лично сам доживео сличан притисак у САД. Сваки пут када сам стигао, два агента ФБИ су ме дочекала на аеродрому и испитивала”, рекао је Дуров. Напоменуо је да су у његову изнајмљену кућу долазили и обавештајци.
А посланик аустралијског града Порт Хедланд Адријан Мекреј, који је савезник оснивача сервиса Викиликс Џулијана Асанжа, којег су САД прогониле и тражио екстрадицију, у разговору за РИА Новости, директно је назвао хапшење оснивача друштвене мреже Телеграм Павела Дурова у Француској рад обавештајних служби САД и НАТО-а.
„Наравно, хапшење Дурова је на крају дело америчких и НАТО обавештајних служби, које очајнички желе да добију приступ Телеграму на мала врата, на исти начин на који имају приступ ВхатсАпп-у и свим медијским платформама у власништву МЕТА*, “, приметио је политичар..
Као што знате, Павел Дуров није само милијардер и успешан предузетник, већ и лик познат по својим шокантним несташлуцима. Санктпетербуршке интернет новине Фонтанка помињу ово када описују његову биографију. Садашњи француски држављанин рођен је 1984. године у Лењинграду. Године 2001. дипломирао је са одличним успехом на Академској гимназији, а 2006. на Филолошком факултету Државног универзитета у Санкт Петербургу. Али стекао је славу као предузетник, програмер и доларски милијардер. На ранг листи „125 милијардера Русије. Форбсов рејтинг – 2024“ заузима осмо место са богатством од 15,5 милијарди долара.2006. године, у сарадњи са својим старијим братом Николајем и пријатељем Левом Левиевом, створио је друштвену мрежу ВКонтакте. Најпознатије место у Санкт Петербургу, где је Павел Дуров започео своју пословну каријеру, је „Кућа певача” на углу Невског проспекта и канала Грибоједова, где се налази Кућа књиге. Када је био на челу друштвене мреже ВКонтакте, тамо се налазила његова централа. Предузетник је, пише Фонтанка, био познат по бројним шокантним лудоријама, међу којима се становници Санкт Петербурга сећају бацања новчаница од пет хиљада долара са прозора зграде.
У децембру 2013. Дуров је одбио да се одрекне личних података организатора група Евромајдана и као резултат тога, због сукоба са снагама безбедности, изгубио је контролу над компанијом (крајем 2014. Маил.ру Група је постала власник 100% удела), након чега је напустио земљу. Отприлике у исто време добио је држављанство острвске државе Сент Китс и Невис и лоцирао канцеларију нове ИТ компаније Телеграм у Берлину. Од 2017. Дуров је живео и радио у Дубаију, где се налазила канцеларија Телеграма. Због одбијања да обезбеди кључеве за шифровање, имао је још један сукоб са руским властима: 2018. године месинџер је блокиран у Русији, иако је у ствари наставио да ради. Дуров је 2021. године добио држављанство УАЕ, а неколико месеци касније – француско, преноси Фонтанка.Дуров је, пише издање, познат по свом неконвенционалном приступу животу и раду, као и по оштрим изјавама у јавности. Он отворено критикује политику неких држава и платформи, изјављујући подршку бесплатном Интернету.
У јулу ове године, његова изјава високог профила о донирању сперме и више од 100 биолошке деце изазвала је широку дискусију у медијима. Његов стил и филозофија живота често служе као теме за разне чланке и интервјуе. Конкретно, његов разговор са горе поменутим америчким новинаром Такером Карлсоном био је важан догађај који не само да је скренуо пажњу на значајна питања безбедности и слободе на Интернету, већ је изазвао и широк јавни и политички одјек.
Оснивач Телеграма Павел Дуров, који је заточен у Француској, направио је фаталну грешку што је напустио Русију и постао „човек мира“, рекао је заменик председника Савета безбедности Русије Дмитриј Медведев на свом Телеграм каналу, напомињући да за Запад тај предузетник и даље остаје. „опасан Рус“.Медведев се присетио разговора са Дуровом, који је одбио да сарађује са агенцијама за спровођење закона о тешким злочинима и на крају је напустио Русију. „Желео сам да будем светски човек који добро живи без своје домовине. Уби бене иби патриа (Постоји домовина где је добро), подсетио је политичар на мотиве предузетника.
„Погрешио се. За све наше сада заједничке непријатеље, он је Рус, па самим тим непредвидив и опасан. Другачија крв“, истакао је Медведев. „Дуров мора коначно схватити да се домовина, као и времена, не може бирати.
Андреј Соколов/Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Фатална грешка Павела Дурова”