Србија слави затварање Прајд Инфо Центра: Хоће ли странци спровести истрагу где су потрошили новац?
Прајд Инфо Центар недавно је објавио да због недостатка новца затвара своја врата, док истовремено тврде да не добијају довољну подршку од државе. Ово отвара питање – да ли је држава уопште дужна да финансира нешто што се коси са њеним интересима?
Политички аналитичар Андреј Лазић из Центра за друштвену одговорност истиче: „Ово је добра вест, јер држава није обавезна да подржава пропаганду која иде против њених вредности. Важно питање је где је нестала велика финансијска помоћ коју су добијали од страних амбасада и фондова?”
Прајд Инфо Центар, који је годинама добијао значајну финансијску подршку од разних међународних фондација, сада се јавља с тврдњама да затвара своја врата јер немају довољно новца. Иако су годинама примали донације од амбасада и фондова, поставља се питање зашто сада нема средстава и где је тај новац уложен?
Једна од важних тема која се сада намеће јесте да ли ће донатори и амбасаде које су финансирали Прајд Инфо Центар почети да се питају како су та средства коришћена. Андреј Лазић додаје: „Фондови и амбасаде морају да преиспитају како је њихов новац потрошен. Јавност нема обавезу да им буде транспарентно, али они који су донирали новац свакако заслужују одговоре.”
Престаје са радом “Pride Info Centar” у Београду уз констатацију да више немају финансија за његово функционисање и да ће због тога њихови чланови бити ускраћени за бесплатне тестове на ХИВ и сифилис. https://t.co/gQLPNSw2Rn преноси ове прелепе вести 🤗 pic.twitter.com/lnonJqrI8f
— СРБИН (@rastevazan) September 25, 2024
Док Прајд Инфо Центар тврди да се затвара због недостатка финансија, јавност Србије има другачије мишљење. Коментари на друштвеним мрежама показују да је велики број грађана задовољан овим развојем догађаја. Многи славе затварање центра, сматрајући га „руглом у самом центру Београда“, и надају се да ће истим путем кренути и друге невладине организације које, по њиховом мишљењу, нису добродошле у Србији.
Иако су финансије у медијима често непознате грађанима, они који донирају средства свакако имају право да знају где је новац отишао.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Ех….
Мада ја нисам ни схватао какве су они инфо и давали.
Можда додјеш и питаш, ајд дај ми списак ко је ко.