НАТО пироман у униформи ватрогасца
НАТО пироман у униформи ватрогасца.
НАТО ништа корисно није урадио у последњих десетак година. Никакав позитиван резултат нису направили, нешто решили или спречили. Напротив. Успели су Европу претворити у велико буре барута. Због тога им је, а након све очигледнијег неуспеха планова везаних за Русију, потребан некакав успех, који би им послужио да оправдају сврху свог постојања.
Каже ово за “Глас Српске” војни експерт Сретен Егерић, пензионисани пуковник Војске Србије, коментаришући све чешће драматичне иступе, поруке и упозорења званичника НАТО савеза, ничим конкретним изазваних, да простори западног Балкана наводно представљају велики безбедносни ризик. Након десет година “столовања” Јенса Столтенберга, НАТО је почетком октобра ове године добио новог генералног секретара Марка Рутеа. Након преузимања нове функције фокус је, очекивано, ставио на Украјину. Међутим, није му требало много времена да се дотакне и западног Балкана, поручујући да је ситуација у овом делу Европе “забрињавајућа”, а посебно је истакао два подручја – БиХ и Косово и Метохију. Он је овом приликом упозорио на деловања Русије на западном Балкану, упозоривши да ова земља поткопава безбедност и демократију у региону.Према речима Егерића, НАТО се опет понаша попут пиромана стварајући атмосферу, односно алиби да се у неком тренутку појави као ватрогасац који ће подметнуту ватру угасити.
“Тако је својевремено радио и контроверзни Хенри Кисинџер, али и разни генерални секретари овог војног савеза, а међу њима је очигледно и Руте, дугогодишњи премијер Холандије. Он је само наставио са реториком свог претходника Јенса Столтенберга како би се овај војни савез у неком тренутку могао појавити као наводни спасилац” – каже Егерић.
“Иако је прошло тридесетак година од грађанског рата, подјеле унутар три народа у БиХ и данас су више него присутне и видљиве. Зато се и овакви ликови играју са нама, стварајући алибије за евентуални улазак НАТО-а, односно америчке коњице. И то је поента читаве ове приче, објашњење зашто Руте и њему слични, ничим изазвани, враћају БиХ, али и КиМ у фокус геополитичких дешавања. Нажалост, поједини политичари са ових наших балканских простора пристају да буду део те једне игре, чинећи све да политичку ситуацију учине што ровитијом, индиректно поручујући да ратови у њиховим главама нису завршени. Због тога и постоји опасност да се уз малу помоћ са стране опет све разбукта. Ватрогасци су увек спремни” – поручио је Егерић.
Политички аналитичар Александар Павић сматра да су овакве и сличне изјаве по старом обичају НАТО-а лицемјерне – ето, они се брину због сецесионизма у БиХ, али су при томе архитекте сецесионизма у Србији, на Косову и Метохији.
Каже и да су ове поруке, пре свега, мотивисане чињеницом да су Србија и БиХ једине две преостале балканске државе које још нису део овог војног савеза.
Како каже, НАТО је забринут за своју позицију на Балкану, зато што се њихов свет руши, од Украјине до Блиског истока. Појашњава да они нису забринути због милиона људи које су унесрећили на западном Балкану, већ за сопствену судбину. Указује и да је НАТО поредак могуће одржати само силом, што су они и чинили док је војна моћ Алијансе била неприкосновена.“Нас би требало да забрине то што они исказују забринутост, јер је то предигра неке акције којом подривају стабилност у региону. Они више немају конструктиван, већ само деструктиван капацитет. То би требало да нас забрине” – поручио је Павић.
Циљеви Алијансе
Генерални секретар НАТО-а Марк Руте изјавио је и да би државе чланице требало да размотре повећање издатака за одбрану, јер тренутни циљ од два одсто БДП-а није компатибилан са потребама и циљевима Алијансе. Он је овом приликом похвалио Летонију због њене одлуке да повећа потрошњу на одбрану на три одсто свог БДП-а.Глас Српска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “НАТО пироман у униформи ватрогасца”