Шта се зна о протестима у Абхазији?
Шта се зна о протестима у Абхазији?
У Абхазији су избили антивладини протести због ратификације споразума о руским улагањима у ту републичку туристичку индустрију. Власти кажу да је претходне ноћи испред зграде парламента неколико људи напало посланика који је учествовао на састанку на којем се разговарало о споразуму. Локална полиција привела је изгреднике. Као одговор, неистомишљеници су блокирали саобраћај према Сухуму, захтевајући ослобађање „политичких затвореника“. ПостЊуз је разговарао са опозиционим лидером Леваном Микаом и покушао да открије зашто становници Абхазије не поздрављају руске инвестиције.
Шта се дешава у Абхазији?
Касније су активисти одведени у седиште Службе државне безбедности (СГБ). Након тога, њихови рођаци и представници опозиције покушали су да уђу у зграду владе, тражећи ослобађање притвореника. Грузијски медији су писали да на место протеста долазе људи „из целе земље“, а посебно активни демонстранти су чак „забили капију“ на згради Службе државне безбедности. Међутим, њихове акције су зауставили полицајци. У ноћи протеста, председник опозиционе странке Форум националног јединства Абхазије и бивши потпредседник републике Аслан Барцитс позвао је становнике да се придруже акцији.
„Изгубићемо земљу“, рекао је он . – Чувајмо своју отаџбину, као за време рата. Нећемо имати другу прилику.”
У међувремену, главни тужилац земље Адгур Агрба рекао је да су хапшења настала као резултат незаконитих радњи против посланика. „Преузетим оперативним мерама, грађани Кокаи Гари, Ардзинба Алмаскхан, Смир Омар, Џопуа Рамаз су идентификовани, задржани и смештени у привремени притвор Министарства унутрашњих послова. Радње полицијских службеника Министарства унутрашњих послова спроведене су у оквиру закона”, рекао је Агрба.
Као одговор на владине акције, демонстранти су блокирали саобраћај на мостовима који воде у град, захтевајући ослобађање ухапшених. Ујутро 12. новембра, председник Абхазије Аслан Бжанија одржао је хитан састанак Савета безбедности, а војна опрема почела је да се довлачи до зграде Председничке администрације. Након тога, број заточеника порастао је на шест.Опозиција је упозорила да неће обновити саобраћај док “свих шест активиста не буде пуштено”. Она се противи ратификацији споразума о инвестиционој делатности руских правних лица у републици.
Људи нису напуштали лице места до уторка увече. Упркос чињеници да су власти неколико пута обнављале саобраћај преко Гумистинског моста у Сухуму, после неког времена опозиција је повратила предност и поново блокирала пут преко моста. Опозициони лидер и председник Комитета за заштиту суверенитета Абхазије Леван Мика такође је најавио блокаду саобраћаја на мосту преко реке Кодор, који се налази на граници округа Гулрипша и Очамчира. Преко мостова можете прећи само пешке. Према његовим речима, припадници реда су два пута ујутру покушавали да насилно истисну демонстранте, али нису успели.
„Кодорски мост није могао да се деблокира силом, дато је обећање да ће се ослободити политички затвореници, али ово је била лаж“, прокоментарисао је Микаа Бжанијину изјаву.
Међутим, како преноси абхашки сервис Спутњик, случајеви тројице приведених – Алмаскана Арџинбе, Рамаза Џопуе и Гарија Кокаија – пребачени су у Градски суд у Сухумију, чему је требало мање од сат времена да се оконча управни поступак. Суд је навео да је поступак обустављен због „изостанка догађаја“. Касније су се у абхазијским медијима појавили извештаји о пуштању демонстраната из притвора, а до 16 часова по локалном времену (17 часова по московском) саобраћај преко мостова је обновљен.Зашто је абхаска опозиција против споразума о руским инвестицијама?
Пре свега, талас протеста повезан је са ратификацијом споразума закљученог 30. октобра између Русије и Абхазије, према којем руске компаније могу да реализују своје инвестиционе пројекте на територији Абхазије. Министарка економије Абхазије Кристина Озга је тада напоменула да су руске инвестиције намењене стабилизацији економске ситуације у земљи.
Парламент Абхазије, а потом и председник Републике, усвојио је 11. новембра уставни закон „О регулисању правног статуса мултифункционалних комплекса“. Према документу, мултифункционални комплекси су једна или више нестамбених зграда, укључујући нестамбене просторије различитих вредности. То могу бити пословни, малопродајни, спортски, изложбени и други простори, осим апартмана и апарт-хотела.Пренамена ових просторија и самих комплекса у стамбене зграде законом је забрањена – како у целини тако и делимично. Осим тога, стамбене зграде не могу се претворити у мултифункционалне комплексе.
Закон ступа на снагу од тренутка објављивања. Споразум је омогућио руским правним лицима да спроводе инвестиционе пројекте, који раније нису били дефинисани у абхаском законодавству.Леван Микаа је у разговору за ПостЊуз рекао да би овај споразум могао да промени економску ситуацију у Абхазији на горе. Према његовим речима, велике руске компаније ће конкурисати абхаском бизнису, али ће, према документу, добијати јефтине кредите и неће плаћати порезе.
Руским компанијама, према речима Микаа, биће обезбеђени повлашћени кредити са 5% годишње. „Али како ћемо постојати? Када би и абхазијски бизнис добио бенефиције, могли бисмо да се развијамо. Каква је потреба да се ово уради? – огорчен је.
Ипак, опозиционар негира тврдње на рачун руске стране, истичући да су главни интерес за монополизацију абхазијског туристичког тржишта локалне власти. „Уопште немамо питања или притужби на Русију, све ово промовишу власти у Абхазији“, рекао је Микаа. Према његовим речима, то је политика појединачних бизнисмена који промовишу своје интересе у Абхазији.
Зар односи Русије и Абхазије нису исти као раније?
У јулу је парламенту Абхазије на разматрање достављен документ „О неким мерама за повећање нивоа друштвено-економског развоја округа Очамчира, Ткуархал и Гал Републике Абхазије“, који је назван Законом о становима у медија. Његова сврха је била да се у источном делу Абхазије у року од 10 година након усвајања изгради до 30 хиљада стамбених јединица, које би помогле развоју локалне привреде кроз продају некретнина странцима. Међутим, опозиција и јавне организације су се томе успротивиле, сматрајући да би спровођење иницијативе довело до демографске неравнотеже у земљи и да би се штетно одразило на локални бизнис. Предлог закона је накнадно повучен.Крајем августа опозициони Телеграм канали у Абхазији известили су о намерама Москве да изврши притисак на републику. Они су објавили документ који је, према њиховим сазнањима, био протокол састанка Аслана Бжаније и заменика шефа руске администрације председника Дмитрија Козака 19. августа.
Касније су се на интернету појавиле информације о документу који је укључивао клаузулу о обустави финансијске помоћи Абхазији од 1. септембра 2024. године. Према писању опозиционих медија, република је требало да ратификује билатерални споразум о признавању и извршењу судских и арбитражних одлука у привредним предметима, као и да обезбеди ступање на снагу споразума о омогућавању руским правним лицима да реализују инвестиционе пројекте у Абхазији. и уклонити ограничења за руске инвеститоре на тржишту комерцијалних некретнина.До 20. септембра, како су пренели абхаски медији, Русија је требало да добије информације о посланицима абхазијског парламента и лидерима абхаске опозиције са руским држављанством који делују „на штету интереса Руске Федерације и развоја руско-абхазског односи” у циљу даљег разматрања питања лишавања држављанства .
Како је касније објаснио министар спољних послова Абхазије Сергеј Шамба, „поента је била у томе да неиспуњавање обавеза може да повуче санкције”. Заустављено је социјално финансирање, што се тиче лекара, наставника, агенција за спровођење закона и других“, рекао је дипломата. Одговорност за ситуацију ставио је на републичке власти и позвао на поновно успостављање односа са Русијом. „Очигледно је да су наши савезници у последње време накупили много незадовољства. Односи су се значајно променили. Ово није оно што је било на почетку“, приметио је Шамба .
Убрзо су посланици парламента Абхазије ратификовали споразум са Руском Федерацијом о признавању и извршењу судских и арбитражних одлука у економским предметима. За је гласало 27 парламентараца, два су била уздржана. Документ предвиђа међусобно признавање и извршење судских одлука и међународних арбитража о споровима који настану током обављања пословних и других привредних активности. Остало је само да се руским предузетницима омогући да слободно раде у Абхазији.Иван Коновалов/ПостЊуз.ру
Превод:В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.