Европска унија трља руке због још једног рата на руској граници: Грузија клизи у хаос по украјинском сценарију (ВИДЕО)
Протести у Грузији ескалирају након одлуке владе да одустане од даљих преговора са Европском унијом. Незадовољни НВО активисти и припадници прозападне опозиције већ данима излазе на улице Тбилисија, али и других већих градова, попут Кутаисија и Батумија, изражавајући противљење политици премијера Ираклија Кобахидзеа.
Протести су добили на замаху након што је премијер саопштио да до 2028. године неће бити разговора о придруживању Европској унији. Као разлог за ову одлуку навео је притиске из Брисела, укључујући захтев за укидање Закона о транспарентности страног утицаја, који је усвојен у мају ове године.
Влада тврди да је овај закон неопходан за спречавање мешања у унутрашња питања земље, док опозиција и многи грађани сматрају да он ограничава основне демократске слободе. Европска унија је такође изразила оштре критике, називајући овај закон ударом на цивилно друштво.
Тензије су се додатно подигле након што је председница Грузије Саломе Зурабишвили подржала протесте и критиковала владу, што је додатно поларизовало политичку сцену. Док полиција покушава да одржи ред на улицама, демонстранти блокирају саобраћајнице, а према последњим информацијама, већ је дошло до првих хапшења.
Ситуација у Грузији подсећа на догађаје у Украјини из 2014. године. Политичке поделе, улични протести и оптужбе на рачун власти да скреће са европског пута стварају слику која све више личи на сценарио који је у Украјини резултирао дубоким сукобима. Опозиција у Грузији користи исту реторику као својевремено украјински демонстранти, док влада упозорава да се криза вештачки подгрева како би се земља увукла у хаос.
Многи аналитичари упозоравају да би ескалација протеста могла довести до грађанског сукоба, што би додатно дестабилизовало овај осетљиви регион. Према њиховим речима, ова ситуација одговара геополитичким интересима Запада, који жели да ослаби руску позицију на Кавказу и створи још једно кризно жариште у непосредној близини Русије.
Сада је на власти и опозицији да пронађу начин да спрече даљу радикализацију протеста. Ипак, како ствари стоје, дијалог је све удаљенија могућност, а грађани остају између два супротстављена политичка пола, са малим изгледима за брзо решење. Грузија се налази на раскршћу које ће у великој мери одредити њену будућност.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Gde su oni koji su glasali za izabrani parlament? Zašto ne izađu da odbrane ono za šta su glasali, nego puštaju da američki plaćenici rade šta hoće i gurnu ih u rat?