Ево зашто је патријарх Павле наглашавао важност одласка у цркву
Ево зашто је патријарх Павле наглашавао важност одласка у цркву.
Како савременом човеку објаснити да треба да иде у цркву, иако многи верују да је пут до Бога могућ и без одласка у институцију? Ово питање је било постављено патријарху Павлу у емисији „Агапе“. Његов одговор је био дубоко поучан и јасан.
Лична и заједничка молитва – два неопходна начина
Патријарх Павле је објаснио да постоје две врсте молитве: лична и заједничка, и да се оне међусобно допуњују, а не искључују:
“Реч је о две врсте молитве. Једна је индивидуална, лична, коју човек обавља сам у својој соби. Друга је заједничка, литургијска, где се молимо у заједници. И једна и друга су нам неопходне. Човек не може без личне молитве, али ни без заједничке. Блажени сте ако то разумете и практикујете. Није довољно само знати, али ни чинити без разумевања. Исус Христос је рекао да треба да будемо мудри као змије, а безазлени као голубови. Једно не искључује друго – једностраност је магла” – нагласио је патријарх Павле.
Јединствена тајна која нас приближава Богу
Поред заједничке молитве, патријарх је истакао важност једне јединствене тајне коју православна црква чува и која је кључна за веру:
“У цркви није само заједничка молитва, већ и велика тајна – света тајна тела и крви Христове. Протестанти, на пример, то не признају. Ми видимо хлеб и вино, али Христове речи „Узмите и једите, ово је тело моје, пијте, ово је крв моја“ за нас то чине телом и крвљу Христовом. Учешће у овој тајни је од суштинске важности. Када човек то разуме, он нема изговор. Христос је рекао: „Да нисам дошао и говорио, греха не би имали.“ Али Он није дошао да бисмо имали грех, већ да бисмо га се ослободили” – истакао је патријарх Павле.
Закључак
Одлазак у цркву није само формалност, већ начин да се продуби вера кроз заједништво, молитву и учешће у светим тајнама. То је прилика да се духовно узрасте и још више приближи Богу.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.