Милатовић носи Ердогану црногорски златовез, а његовој супрузи шарену мараму

Јаков Милатовић, црне

Јаков Милатовић(фото:ЦДМ)

Милатовић носи Ердогану црногорски златовез, а његовој супрузи шарену мараму.

[irp]У прву званичну посету Турској, председник Црне Горе Јаков Милатовић председнику Турске Реџепу Тајипу Ердогану носи на поклон црногорски златовез са оријенталним мотивима који симболише заједничко културно наслеђе Црне Горе и Турске, саопштено је из Канцеларије за односе са јавношћу председника државе.

Поклон за Ердоганову супругу је свилена марама украшена такође црногорским златовезом, „која представља спој традиције и елеганције“.

„Црногорски златовез је традиционални занат који представља јединствени спој различитих културних утицаја. Као доминантан украс на црногорској народној ношњи, златовез је кроз историју био симбол луксуза и везан за посебне прилике. Вез у злату чини традиционалну ношњу Црне Горе једном од најлепших у Европи, а његова естетска вредност и значај у очувању старих заната чине га важним делом црногорске баштине“, пише у саопштењу.

„Данас само неколико породица у Црној Гори негује овај стари занат, чинећи сваки примерак симболом културног идентитета и очувања богате традиције“, закључује се.

ИН4С

Бонус видео