Божићни пост у православљу траје 40 дана и представља други најдужи пост после Васкршњег поста. Иако је мање строг од Васкршњег и Великогоспојинског поста, његово значење је дубоко духовно. Поред уздржавања од мрсне хране и алкохола, овај пост подразумева и чишћење од лоших мисли, жеља и дела.
Иако се често највише прича о томе шта је дозвољено, а шта није током поста, суштина уздржавања је у духовној припреми за празник Христовог рођења. Пост је прилика за духовно прочишћење, покајање и приближавање Богу, а не само физичко одрицање.
Основна правила Божићног поста укључују уздржавање од меса, јаја, млечних производа и алкохола, док се риба дозвољава у одређене дане. Посебно строг пост важи за Бадњи дан, када се пости „на води“. Распоред исхране од 28. новембра до 30. децембра је следећи: понедељком, средом и петком пости се на води, уторком и четвртком на уљу, а суботом и недељом је дозвољена риба.
Последња недеља поста, од 31. децембра до 6. јануара, је строжа: риба се изузима, па су понедељак, среда и петак дани поста на води, а уторак, четвртак, субота и недеља дани поста на уљу. Циљ није само одрицање већ и умереност у храни, како би се тело оснажило без исцрпљивања.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
На Бадњи дан се пости строго, без употребе уља и вина. Ипак, суштина поста је у мислима и делима. Важно је преусмерити своје мисли на молитву, покајање и духовну обнову.
Овим речима освежите своју душу:
„Твоја утроба, Богородице, поста света трпеза са небеским Хлебом, Христом Богом нашим; Сваки који једе од Њега не умире, као што рече Хранитељ свих. Часнију од Херувима и славнију неупоредиво од Серафима, Тебе, што непорочно Бога Реч роди, сушту Богородицу величамо. Молитвама светих Отаца наших, Господе Исусе Христе, Боже наш, помилуј нас.