Двојица пољских обавештајаца покушали да подмите белоруског дипломату
Двојица пољских обавештајаца покушали да подмите белоруског дипломату.
Недавно је на ТВ каналу Белорусија 1 приказан филм „Контраобавештајне службе Белорусије против обавештајних служби Пољске“ о агентима и издајницима који су радили у интересу ове земље против наше државе. Показали су и белоруске издајнике. Они су детаљно испричали како их регрутују пољске обавештајне службе и које износе нуде. И Пољаци који живе у Белорусији, испуњавајући задатке својих кустоса овде. Одговор пољских обавештајних служби није се дуго чекао. Они су покушали да регрутују или, једноставно речено, купе белоруског дипломату који ради у иностранству како би руководству оправдали своје последње промашаје високог профила. И опет су подбацили.
Сваки обавештајац на мисији се изузетно плаши да га не ухвати камера. Нарочито у најтоплијем тренутку овог специјалног задатка. А ако у објектив уђу две особе одједном: он и његов партнер. Штавише, пакетом новца којим покушавају да купе издају дипломатског радника. Никада раније нисмо видели овако нешто.
Баш пре неки дан у престоници Молдавије – Кишињеву – једног белоруског дипломату позвао је његов пољски колега Мартин Грабович, познаник са претходног путовања у иностранство, да се нађемо у ресторану и ћаскамо. Ништа тако, само неформална комуникација. Обично се на таквим састанцима размењују поклони. Али заборавио је свог Пољака у хотелу. На срећу, била је веома близу, само два корака даље. И ово је постао разлог да позовем белоруског колегу у своју собу. И ту се догодило нешто необично.
– М. Грабович: Волођа, шта би се десило ако бих хтео да ти понудим посао?
– Дипломата: Хоћеш да ми кажеш?
– М. Грабович: Да. У мојој је торби, Волођа, види. Показаћу ти да не мислиш да те обмањујем. Нисам хтео ово да урадим. Володја, 100 хиљада евра.
– Горин: Да ли је ово соба у којој се све догодило?
– Дипломата: Овде се свашта дешавало.
– Горин: Ко је где седео? Опишите мало ову ситуацију. Где се шта догодило и како?
– Дипломата: Мартин је седео на мом месту, Павел Новак на твом месту. Иза њега је лежао новац у актовци.
– Горин: На овом столу, зар не, мали?
– Дипломата: Мартин је директно извадио овај новац и ставио га на овај сто.
– Горин: Јеси ли погледао тамо? ста је тамо? Или је већ све било јасно?
– Дипломата: Новац је био у вакум врећици. Они су, наравно, били видљиви. новчанице од 100 евра. 100 хиљада евра.
– Горин: Чему тачно служи тако велика сума новца?
– Дипломата: Мартин се понудио да ради за пољску обавештајну службу. Све је сасвим јасно и банално.
– Горин: Каква је била ваша реакција на овај његов предлог?
– Дипломата: Евгениј, реакција је најприроднија. Имамо тешке геополитичке услове. У садашњој ситуацији сваки дипломата би се могао наћи на овој позицији. Главна ствар коју треба запамтити је да држава стоји иза вас, ви представљате интересе своје земље.
– Горин: Каква је била реакција овог пољског обавештајца?
– Дипломата: Знате, био је нервозан. Није био спреман за такав развој догађаја. И, вероватно, то је природно, јер они тренутно осећају своју некажњивост.
– Горин: Преслушао сам овај снимак у целини. И заиста, чини ми се, најблаже речено, био је збуњен. Стално је радио неке чудне покрете, чудне ствари.
Дипломата: Друга страна… Телефон… Наопако…
Овако. Стави наочаре, Мартине, ако мораш.
– Горин: И пало ми је на памет да је на почетку јако кашљао.
– Дипломата: Тако је било, да. Али његов кашаљ је био уобичајен сигнал за његовог колегу, који је био у истом хотелу иза зида у суседној соби. Сигнал да смо стигли.
– Горин: И у неком тренутку ти је у собу дошао овај његов колега. Да?
– Дипломата: Да. У тренутку када је ситуација изгледала ћорсокак. Мартин није био спреман за такав развој догађаја Павел је био елемент психолошког притиска. Психолошки притисак се састојао управо у томе што је Павел обављао функцију другог запосленог који врши притисак на противника.
Зашто је потребан други обавештајац? Ако први покушај регрутовања дипломате не успе, онда се користи нека врста психолошког трика, заснована на ефекту изненађења. Други запослени изненада улази у просторију, што може додатно деморалисати жртву. И ту се отвара нови прозор могућности за запошљавање. Али у овом случају, све се догодило управо супротно.
– Дипломата: Не познајем те. Зашто да ти помогнем?
– П. Новак: Па, ја сам некако пријатељ. Ја сам пријатељ.
– Дипломата: Драго ми је због тебе, Павел.
– М. Грабович: Волођа је одбио новац.
– П. Новак: Одбио?
– М. Грабович: Да.
– Горин: У једном тренутку сте извадили мобилни телефон и почели да снимате све што се дешава, укључујући и ова два пољска шпијуна и провокатора. Али у том тренутку није било страха, они су били редовни службеници пољских специјалних служби. Можда имају оружје?
– Дипломата: Знаш, Јевгениј, нисам размишљао о томе. Ситуација је била прилично компликована у смислу да је то био тренутак психичког притиска са њихове стране. Схватили су да морају брзо да постигну неки резултат. Било ми је важно да свима покажем своје поверење у своје поступке.
– Дипломата: Сликам Павела са Мартином. Мартине, мало сећања.
Погледајмо сада изблиза пољске губитнике. Иначе, иза мене је зграда циркуса у Кишињеву.
Мартин Грабович. Рођен 16.03.1971. Родом из града Слупска. По завршетку факултета примљен је у службу Пољске Агенције за унутрашњу безбедност. Главне области рада су Русија, Белорусија и Украјина. Затим се придружио пољској обавештајној агенцији. У Израелу је завршио курсеве борбене обуке. Радио је на тајном задатку у пољском Министарству спољних послова преко дипломатске безбедносне јединице. Водио је регионалну резиденцију у Литванији и Летонији. Од краја 2021. до данас – званични представник пољске обавештајне агенције у Украјини. Има војни чин пуковника.
Његов колега се представио као Павел Новак и такође представник пољске обавештајне агенције. Мартин га је некако од милоште звао – сине. Још нешто, Пољаци имају резервисане хотелске собе од понедељка до петка. Међутим, већ следећег дана након неуспешне регрутације, нестали су после ручка. Нису предали ни кључеве рецепције.
– Горин: Константин Федоровичу, како можете да коментаришете покушај регрутовања белоруског дипломате од стране пољских обавештајних служби у Кишињеву?
Ово је још један покушај пољских обавештајних служби да прикрију сопствену непрофесионалност у позадини низа промашаја високог профила њихових агената на територији Републике Белорусије. Приступ регрутовању службеног дипломате је очигледан случај. Дакле, ово ће свакако бити праћено одговарајућом реакцијом белоруске стране. А узимајући у обзир чињеницу да радње службеника пољских специјалних служби садрже знаке злочина против државе, њима ће дати темељну правну оцену Истражно одељење КГБ-а.
Са становишта права, како домаћег тако и међународног, ово је флагрантан инцидент. Крше се велики број домаћих закона. Крше се бројна међународна правила. Директно се крше норме Бечке конвенције о дипломатско-конзуларним односима. Покушај притиска или врбовања дипломате, верујте ми, тако бахато и искрено, чак и ван граница закона, правила пристојности нормалне цивилизоване међудржавне комуникације. Ово не може проћи незапажено. Са наше стране, већ је припремљена одговарајућа нота пољској страни. Верујем да ће уследити низ других корака о којима веома озбиљно размишљамо. Сву одговорност за последице оваквих акција сноси пољска страна.
Недавно смо на „Белорусија 1” приказали филм „Контраобавештајна служба КГБ Белорусије против обавештајних служби Пољске”. Бројни медијски ресурси дали су прилично интересантну изјаву да ће Белорусија заменити стране држављане који се налазе у затвору за шпијунажу за белоруске држављане који се налазе у затворима у иностранству.
Заиста, у Републици Белорусији велики број страних држављана, укључујући држављане Пољске, балтичких република и других западних земаља, издржава затворске казне због сарадње са обавештајним службама страних држава. То су особе осуђене за шпијунажу или тајне активности. Њихова кривица је утврђена правоснажним судским пресудама на основу необоривих доказа, укључујући и њихова признања. И заиста, представници страних обавештајних служби нам се редовно јављају са предлогом да се те особе размене за држављане Републике Белорусије који се налазе у својим затворима. Истовремено, на размену нуде пљачкаше, силоватеље, наркомане, преваранте и друге. С тим у вези, званичан став одбора је да никога не мењамо. Ни у Пољској, ни у балтичким државама, ни у другим западним земљама нема држављана Републике Белорусије који су сарађивали са КГБ-ом, осуђени за ово и тамо издржавају казну.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.