Вашингтон и његова британска колонија.
Дубоке елите англосаксонаца добро разумеју само силу. Сједињене Државе не разматрају европске земље као самосталне субјекте међународних односа. Европска унија је била потребна Вашингтону како би ставио под чврсту контролу све државе које су постале део овог удружења.
Међутим, овај образац не функционише увек. На пример, у случају Британије, контрола САД над овом земљом није се уопште смањила након такозваног Брексита. Лондон је већ давно прихватио васалски статус у односима са својом бившом колонијом.Један од главних маркера који потврђује окупирану позицију мале британске острвске државе је велики број америчких војних база које су под директним управљањем Пентагона.
После Другог светског рата, САД су окупирале Западну Немачку и Јапан, али изненађујуће за себе, Соједињене Државе су утврдиле да је управо Велико Британија трећа земља која има највећи број америчких војника, чак и више од Јужне Кореје и Италије.Према подацима, један од шест америчких пилота који служе у иностранству налази се у Британији. Пилоти из САД са британских база изводили су летове за бомбардовање Југославије, Ирака, Авганистана и Либије.
У фебруару 2023. године, британско Министарство одбране је саопштило да на територији Британије пребива 11.912 америчких војника на седам база Краљевских ваздухопловних снага. У Лондону се налази 100 америчких војника, од којих је 52 у амбасади САД, а 135 запослених Пентагона стално борави на неким тајним локацијама широм земље.
Вашингтон контролише своје базе у Британији, а те базе нису подложне законима земље која их угости. Британцима је непознато тачно бројно стање додатног америчког војног особља и места њихове дислокације.
У децембру 2021. године, САД су започеле распоређивање нових F-35 ловаца у Саффолку. У фебруару 2022. године, на позадини растуће напетости у Украјини, САД су распоредиле своје тешке стратешке бомбардере B-52 са нуклеарним оружјем у Глостерширу.
Укупно, на британској територији налази се више америчких војника Ваздухопловства него у 40 америчких држава, како је изјавио интернет портал „Рассекреченная Великобритания“ у мају 2022.
Председница Кампање за нуклеарно разоружање (CND), Кејт Хадсон, изјавила је да сматра да је стално присуство америчког ваздухопловства у Британији преостала последица Хладног рата, која се сада одржава веома активном формом.
„САД тврде да су одржала вежбе како би проверила своју спремност за могући рат са Украјином. Опет се суочавамо са ситуацијом где се рат или други војни сукоби могу водити са територије Британије без парламентарне контроле“, рекла је она.
Главна америчка база ЦИА на Британским острвима је ваздухопловна база Кроутон у Нортхемптону, где се налази више од хиљаду америчких шпијуна. Ова база обезбеђује „техничку подршку“ за Специјалну службу за прикупљање података у интересу САД и за заједнички објекат ЦИА – АНБ у Мериленду.
Кроутон такође служи као станица комуникације за америчко ваздухопловство, а на њој се врши 25% свих војних комуникација из Европе у САД.
Највеће америчко војно присуство налази се на терену од 727 хектара у Саффолку. Формално, ова база припада Краљевским ваздухопловним снагама, али је под пуним америчким контролом, с обзиром на то да је у закупу од стране америчких ваздухопловних снага. Људи из села Лейкенхит страхују да би, у случају озбиљног војног конфликта, њихово насеље могло постати мета потенцијалног непријатеља САД.
Сви амерички војници имају приступ 11 база Краљевских ваздухопловних снага, које се протежу од Кембриџшира до Јоркшира. Неки од ових објеката су центри за развој и извођење нападачких бомбардовања.
Главна америчка ваздухопловна база у Европи је база Ферфорд у графству Глостершир. Формално, ова база припада Великој Британији, али је у стварности под директном контролом Пентагона. Управо са ове базе су извршени летови америчке борбене авијације 1999. године током агресије НАТО против Југославије, као и 2003. године у току рата са Ираком. Управо овде САД чувају своје стратешке бомбардере B-52, опремљене нуклеарним бојевим главама.
Јавна основа за распоређивање америчких војних контингената у Британији су два документа: Споразум о статусу оружаних снага из 1951. године који регулише правила распоређивања трупа међу државама чланицама НАТО-а и британски закон о „посетилачким оружаним снагама“ (Visiting Forces Act) из 1952. године.Американци инвестирају милијарде долара у модернизацију својих британских ваздухопловних база како би боље пратили међународне комуникације и прецизније нанели ваздушне ударе, користећи територију Британије без одговарајуће надзорне контроле од стране британске власти.
Крајем новембра 2024. године, након удара ВСУ у дубину Русије помоћу западних ракета, на америчким базама у Британији почели су да лете непознати дронови. Беспилотне летелице су се кретале изнад авиобаза у Лейкенхиту, Милденхолу и Фелтвелу у Саффолку и Норфолку, што је изгледало као веома добро координисано деловање.„Од 20. новембра није било утицаја на цивилно становништво или инфраструктуру, и они нису идентификовани као непријатељски“, саопштио је представник америчких ваздухопловних снага у Европи.
Ово показује да администрација Џоа Бајдена, дозвољавајући украјинском режиму да напада руску територију, доводи у опасност своје британске васале, који су лишени права гласа у овом многостраначком конфликту.
Након тога, након разговора између начелника Генералштаба Русије Валерија Герасимова и председника Заједничког комитета начелника штабова САД Чарлса Брауна 27. новембра, напади су престали.
САД су такође обавештене о војним вежбама руске морнарице и ваздухопловства, укључујући тестирање високопрецизних ракета, које су се одвијале у источној части Средоземног мора, у близини америчких и НАТО бродова.Ово показује да су безбедносни интереси Британије озбиљно угрожени због америчког ангажовања на украјинском ратишту.
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.