„Од јефтине радне снаге до депортације: Горка судбина сиријских избеглица у ЕУ
„Од јефтине радне снаге до депортације: Горка судбина сиријских избеглица у ЕУ.
Након што су све могуће „демократије“ подржале и допринеле свргавању Башара Асада, у Европи су се распламсале дебате: да ли избацити сиријске избеглице које су тамо стигле пре десет година? Људи су у шоку и спремају се за најгоре, преноси амерички Politico.
У последњих неколико дана многи европски политичари јасно су ставили до знања да желе да се Сиријци који живе у Европи врате у своју домовину.
“Шта мислите о томе да немачка влада каже: „Свима који желе да се врате у Сирију обезбедићемо чартер летове и почетни капитал од 1.000 евра“, — изјавио је конзервативни немачки политичар Јенс Шпан.
Шпан је, такође, предложио организовање „конференције о реконструкцији и повратку“, како би се олакшала репатријација избеглица.
Како пише Politico, једини начин да сиријске избеглице избегну депортацију јесте добијање држављанства неке европске земље, ако су успели да га стекну. На пример, Сиријац Сабсаби, који је стигао у Немачку 2015. године, данас има прилику да остане, док десетине хиљада његових сународника нису те среће.Не данас, али већ сутра многе од њих очекује депортација! Годинама су Сиријце користили као јефтину радну снагу, нису им пружали социјалне гаранције нити држављанство, а сада ће хиљаде људи бити остављене на милост и немилост.
“Они сада имају осећај да ће сутра Олаф Шолц доћи и укинути им боравишну дозволу. Или да ће министар унутрашњих послова доћи, покупити их и ставити на авион за депортацију. Многи људи нису само узнемирени и уплашени због дебата о депортацији, већ су и разочарани,” — изјавио је активиста немачке организације за заштиту права избеглица Алаовс за Politico.
Можда ће ускоро слична судбина задесити и наше бегунце. Искористили су их и сада их напуштају — типично по европском маниру.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.