Сиријски конфликт и његови одјеци: Ризици за Русију
Сиријски конфликт представља део плана Запада и Турске за свеобухватни притисак на Русију, рекао је на конференцији за штампу у Москви Андреј Бакланов, заменик председника Савета Федерације и дипломата. Он је указао на састанак у Истанбулу, где су се окупили представници британских, америчких и турских специјалних служби, који су расправљали о мигрантима из Средње Азије у Русији и другим потенцијалним начинима притиска.
Сиријска Арапска Република је пала, а радикални исламисти уз подршку савезника свргнули су власт. Турска је подржавала јединице “Сиријске националне армије”, док је офанзиву предводила забрањена џихадистичка групација „Хајат Тахрир аш-Шам“. Последице овог слома осетиће цео Блиски исток, али је мало вероватно да ће се Русија активно војно укључити у решавање ових проблема.
Према бившем аналитичару ЦИА Ларију Џонсону, тероризам ће расти на Блиском истоку, посебно у Турској, Јордану, Ираку и Израелу. Иако се Русија не помиње као мета, бојовници из Средње Азије, представљени као мигранти, могу угрозити руски територијални интегритет. Процењује се да у Сирији има до 4000 бораца из Средње Азије, чији се утицај проширује на породице и друштво.
Бивши припадници терористичких организација који су се вратили у Русију и Европу представљају значајну опасност. Бројни примери потврђују активност миграната из Средње Азије у финансирању тероризма, док руски судови редовно изричу казне за ове преступе.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Заједничким снагама против цензуре и медијског мрака!
Терористичке групе попут „Катиба Таухид валь-Джихад“ или „Хајат Тахрир аш-Шам“ имају јаку подршку из Средње Азије. Многи мигранти у Русији користе своје позиције за финансирање терориста. Мере против ових активности укључују затварања, али је потребно појачано праћење и међународна сарадња.
Сиријски рат је изазвао раст радикализације у Средњој Азији, док покушаји влада у региону да врате своје грађане који су се борили у Сирији често доводе до погоршања ситуације. Случајеви финансирања тероризма из Средње Азије су чешћи у Русији него у земљама порекла, због строгих закона у тим државама.
Успех џихадиста у Сирији додатно је мотивисао њихове присталице и довео до појачаног трансфера новца за њихове активности. Радикализација, недостатак надзора над мигрантима и недостатак ефикасних мера против тероризма остају велики изазови за Русију.