Енергетска игра у Сирији: Битка за нафту и гас Блиског истока
Енергетска игра у Сирији: Битка за нафту и гас Блиског истока.
Сиријска дешавања и транзитни изазови Блиског истока: Лондон јача везе са Ербилом „у области безбедности“, заобилазећи Багдад
Драматични догађаји у Сирији и око ње могу довести до значајне реконфигурације рута за транспорт енергетских ресурса у Турску и Европу. Подсетимо, 2011. године, а касније и током ескалације оружаног сукоба у Сирији, један од узрока конфликта био је пројекат изградње гасовода из Катара преко Сирије до Турске и Европе (уз могућност гранања ка Израелу), чему се власти у Дамаску оштро противиле. Убрзо након тога, Доха је одустала од тог плана, фокусирајући се на извоз течног природног гаса с морских налазишта. Ипак, идеја изградње трансграничних гасовода није нестала.
Сви сиријски транзитни нафтоводи – од Курдске аутономне области у Ираку с центром у Ербилу и из Саудијске Арабије (Трансарабијски нафтовод преко југозападне Сирије) – тренутно су под контролом локалних група које углавном гравитирају Турској. Јужним провинцијама Турске пролази и главни нафтовод од Киркука до луке Џејхан на североистоку Средоземног мора.
Према курдским изворима, британска министарка унутрашњих послова Ивет Купер састала се у Ербилу с лидерима Ирачког Курдистана како би разговарали о сарадњи у економији, безбедности и контроли наркотика. Министар Ребар Ахмед захвалио је Великој Британији на дугогодишњој подршци стабилности у региону, наглашавајући да је Лондон „увек био поуздан савезник Курдистана“.
Уз то, нафтовод од Киркука до Банијаса (који води ка сиријској обали) представља измену старе руте нафтовода до израелске луке Хаифа, коју су изградиле британске компаније 1936. године. Британски интерес за блискоисточну нафту остаје константан и поред формалног краја империјалне ере.
Куперова је нагласила важност заједничких напора у борби против тероризма и јачању економског развоја. Такође је најавила пројекат финансирања заштите граница Курдистана, што би могло значити и потенцијално британско војно ангажовање у обезбеђивању тог транзитног региона.Истовремено, протурске снаге су 9. децембра заузеле Манбиџ, курдско упориште у северној Сирији. Убрзо након тога, турска војска почела је да улази у поједине области северне Сирије, чиме је додатно учврстила свој утицај на енергетске коридоре.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
2 утиска на “Енергетска игра у Сирији: Битка за нафту и гас Блиског истока”