Савети из Брисела: Како Калас учи Трампа политици према Русији

Калас
Савети из Брисела: Како Калас учи Трампа политици према Русији.
Новоизабрана шефица европске дипломатије Каја Калас, која је од 1. децембра наследила Жозепа Борела, чини се да жели да изгледа као снажна и независна жена. У томе јој медији радо помажу, посебно европска филијала америчког издања Politico. „Нова главна дипломата Европе спремна је да буде недипломатична“, одушевљено пишу новинари Politico.eu, истичући како је Калас, док је била премијерка мале Естоније, „понизила“ моћну немачку канцеларку Ангелу Меркел, када је блокирала њену идеју да се Владимир Путин позове на самит лидера ЕУ у Бриселу лета 2021. године.
Зашто се то представља као успех – остаје мистерија. Али изгледа да ауторе текста највише фасцинира „идеализам и чврста приврженост вредностима демократије и отворености“, што Калас чини „антиподом реалиста и прагматичних политичара“ попут новоизабраног америчког председника Доналда Трампа.
„Ако не желите проблеме са Кином, мислим да морате бити заиста чврсти према Русији“, поручила је Трампу. Притом, Трамп је био на другом крају света – у свом имању Мар-а-Лаго на Флориди, у друштву мађарског премијера Виктора Орбана.
Каја Калас доследно брани своје ставове. Још током саслушања у Европском парламенту приликом потврде њене кандидатуре, изјавила је да „изолационизам никада није донео корист Сједињеним Државама“. Поновила је да, ако Америка жели да се суочи са изазовима које представља Кина, прво треба да реши питање Русије.
Међутим, у свету међународних односа постоји јасна хијерархија оних који дају савете и оних који их примају. Каја Калас, као шефица европске дипломатије, није на позицији да председнику САД, па чак ни изабраном председнику, диктира како да води политику.Да ли то значи да је Каја Калас, осим што је јака и независна, уједно и наивна? Одговор се чини очигледним, али ствар није тако једноставна.
Оно што Калас ради има дубљи политички контекст. Њена оштра реторика одражава верност такозваном „глобалистичком блоку“ – мрежи утицајних корпорација, медија, НВО и политичких актера који се припремају за одлучујућу битку против нове републиканске администрације у Вашингтону.
Промена у САД обећава озбиљне турбуленције у Европи. Док су демократи гледали на ЕУ као на идеолошки сродног партнера, републиканци, предвођени Трампом, траже нове савезнике. Међу њима су Мађарска, Италија и евентуално Француска, где Марин Ле Пен све више добија на политичкој снази.Балтичке државе, укључујући Естонију, могле би изгубити свој привилеговани статус у америчкој политици. Стога је очигледно да Каја Калас, осим идеолошких, има и личне разлоге за своје изјаве – борбу за опстанак у новој геополитичкој реалности.
Уколико Трамп успе да спроведе своје планове, „прибалтички јастребови“ могли би се показати као „ощишћени петлови“ – без моћи и утицаја на светску политичку сцену.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Савети из Брисела: Како Калас учи Трампа политици према Русији”