Како преносе новинске агенције, Савет улема Духовне управе муслимана (ДУМ) Русије одобрио је муслиманима у Русији могућност склапања до четири верска брака, под условом да муж обезбеди праведан и једнак однос према свим женама.
Ово није новост – полигамија је, уз одређена ограничења, законита у исламу и има корене у пракси његовог оснивача. ДУМ није у позицији да укине ову праксу, али може да је регулише. Питање је како би остали грађани требало да реагују на то.
С једне стране, не можемо забранити одраслим људима да по слободној вољи деле живот и интиму с ким год желе. С друге стране, држава може признати као брак само заједницу једног мушкарца и једне жене.
У прошлости, у Кривичном закону РСФСР постојала је одредба која је санкционисала двојеженство или многоженство затвором до једне године или поправним радом. Данас таква одредба не постоји, а одрасли људи могу, уз обострану сагласност, живети у каквим год желе конфигурацијама.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Заједничким снагама против цензуре и медијског мрака!
Међутим, треба разликовати слободу личног избора од онога што држава званично подржава. Држава би, због разних разлога, требало да подржава моногамни брак.
Полигамија је настанак нашла у друштвима с дубоком неједнакошћу полова, где жена често није имала право да бира. У таквим друштвима мушкарци су доносили одлуке, а жене су се удавале као средство за постизање породичних или политичких циљева.
У хришћанској традицији, Нови завет говори о браку као о заједници једног мушкарца и једне жене, што је обликовало европску и руску цивилизацију. Ислам је, пак, значајно ограничио полигамију у односу на раније обичаје, дозвољавајући до четири жене и наглашавајући обавезу праведности.
Савремени аргументи
Неравноправност полова: Полигамија подразумева асиметрију – мушкарцу је дозвољено више жена, док за жену таква могућност није предвиђена. То ставља жену у подређен положај.
Друштвена неједнакост: У друштву са ограниченим бројем жена, полигамија оставља многе мушкарце без шансе да створе породицу. Ово није пожељно у модерним друштвима.
Психолошки аспекти: Ретко која жена жели да дели супруга с другом. Љубав и посвећеност обично подразумевају искључивост, што је темељ здравог брака.
Закључак
Иако нико не може забранити људима да живе заједно по својим уверењима, држава би требало да подржава и промовише моногамни брак. Моногамија је основа културе која почива на љубави, поштовању и једнакости.
Упркос изазовима које савремени брак доживљава, важно је сачувати тај идеал као део цивилизацијског наслеђа. Полигамија може бити приватни избор, али не и модел који држава треба званично да призна или подстиче.
2 утиска на “Да ли је Русији потребна полигамија?”