Приче расељених са КиМ: 23 године провели у оронулој школи
Приче расељених са КиМ: 23 године провели у оронулој школи.
Због албанског насиља на Косову и Метохији, пре и после 1999. године, многи Срби, Горанци, Роми и Бошњаци, остали су без својих домова. Породица Јакуповић из Магуре, код Липљана, једна је од 5.200 интерно расељених који живе у Лесковцу.
На подручју Лесковца било је пет колективних центара. Иако су колективни центри одавно затворени, многи и даље живе тешко. Тако је и породица Јакуповић са зетом и ћерком провела 23 тешке године у оронулом школском објекту, који су добили као привремени смештај.
“Онда су нам 12. или 13. јуна запалили кућу. Доле се нисмо враћали, били смо у Косову Пољу једно време. Деца су изашла раније, а деда, син и ја смо остали до септембра 1999. године”, каже Јакуповићева.
Славиша Станковић је из Рабовца код Липљана, а са супругом Сабрином и двоје деце радио је даноноћно да би обезбедио храну и школовао децу.
“Супруга не ради нигде. Радим приватно механику од тога живим, радио сам и приватно, шта све нисам радио, радио сам и косидбу и у грађевини”, истиче Станковић.
Оддахнули су тек недавно када су добили кров над главом.
“Наш деветоро чланова је живело у три просторије. Живот се наставио, трудили смо се да се изборимо. У тој кући су ми одрасла два детета и школовала се”, наводи Станковић.
Милорад Тодоровић је имао 15 година када је морао да напусти своју кућу у Призрену, а његова супруга 11 када је напустила родни Урошевац. Сада су родитељи троје деце и подигли кредит за стан.“После 23 године сам био доле у Призрену. Искрено, није ми било свеједно”, напомиње Тодоровић.
Снежана Тодоровић је десет година провела у мотелу.
“Ту смо били смештени, нас око 100 породица”, закључује Снежана Тодоровић.
Многе расељене породице које живе у Лесковцу су подстанари, а све што су имали, остало им је на Косову и Метохији.
РТС
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.